Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemřeli další tři lidé na chřipku, celkově si nemoc vyžádala 29 obětí

injekce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy injekce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE V českobudějovické nemocnici zemřeli v krátkém rozmezí na chřipku typu A dva lidé. Nejprve v noci z neděle na pondělí podlehl starší muž, v pondělí odpoledne pak na plicním oddělení skonal další pacient. Oba měli v posledních dnech chřipku, ale primárně se léčili s jinými chronickými onemocněními. Další případ hlásí i nemocnice v Novém Městě na Moravě, kde zemřela starší žena nakažená prasečí chřipkou.

V nemocnici momentálně leží asi čtyři desítky pacientů s těžkým průběhem chřipky. Hospitalizováni jsou na infekčním nebo plicním oddělení. "Situace je stabilizovaná, počet pacientů nijak výrazně nestoupá," řekl mluvčí českobudějovické nemocnice Jan Dušek.

Dušek k úmrtí pacientů dodává dodává: "Všechny tyto případy si byly podobné. Pacienti se delší dobu léčili s jiným vážným onemocněním a do toho dostali chřipku." Vždy přitom šlo o starší lidi a navíc o těžký průběh chřipky.

ČTĚTE TAKÉ:

V Jihočeském kraji vypukla v minulém týdnu chřipková epidemie. Hygienici ji vyhlásili poté, když zjistili, že na 100.000 obyvatel připadá 1745 případů akutních respiračních infekcí. Práh epidemického výskytu přitom znamená 1600 případů.

Chřipka také ochromila nemocnice a domovy seniorů. V některých takových zařízeních platí zákaz návštěv. Jde o nemocnice v Českých Budějovicích, Strakonicích, Táboře, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Dačicích a Písku. V případě domovů pro platí pro zákaz návštěv ve Chvalkově, na českobudějovickém sídlišti Máj, v Kaplici, Českém Krumlově i v domově Hvízdal v Českých Budějovicích nebo v Hluboké nad Vltavou.

Chřipkových onemocnění přibývá i na Vysočině

V novoměstské nemocnici zemřela starší žena nakažená takzvanou prasečí chřipkou. Je to první úmrtí v kraji. Krajští hygienici evidují celkem devět pacientů se závažným průběhem tohoto onemocnění, řekla dnes Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

Pacientka, u níž byla prokázána chřipka AH1N1, zemřela v neděli. V této nemocnici zatím měli čtyři případy takzvané prasečí chřipky. Od soboty do odvolání tam platí zákaz návštěv na odděleních ARO a JIP.

V minulém týdnu se na Vysočině zvýšil počet akutních respiračních onemocnění o 3,5 procenta. Ulehlo s nimi 1434 lidí v přepočtu na 100.000 obyvatel. Do odvolání platí zákaz návštěv v nemocnici v Jihlavě, Pelhřimově, Havlíčkově Brodě, havlíčkobrodské psychiatrické léčebně a Léčebně dlouhodobě nemocných a domově seniorů v Háji u Ledče nad Sázavou.

Uzavřena je mateřská škola v Hartvíkovicích na Třebíčsku. Od dnešního dne do konce týdne budou prázdné i školky ve Fryšavě na Žďársku a v Kalištích na Jihlavsku. Od středy do odvolání bude pro návštěvy uzavřen domov důchodců Proseč u Pošné na Pelhřimovsku.

Počty úmrtí na chřipku v ČR v této sezoně stouply na 29 obětí.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...