Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V nemocnicích pomáhá stále více mediků. Jejich nástup komplikuje podmínka trvalého bydliště

Opatření kvůli koronaviru u vstupu do areálu  nemocnice Uherské Hradiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opatření kvůli koronaviru u vstupu do areálu nemocnice Uherské Hradiště. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Praha Studenti lékařských fakult Univerzity Karlovy (LF UK) se v souvislosti se zhoršující se epidemií covidu-19 v Česku začínají víc zapojovat do pomoci ve zdravotnictví. Například Královéhradecký kraj již začal do nemocnic povolávat část studentů ze seznamu, který mu poskytla LF UK v Hradci Králové.

Podle vedení 2. LF UK se zvyšují i počty mediků, kteří pomáhají v některých pražských nemocnicích. Jejich povinnému pracovnímu nasazení ale v některých případech brání podmínka, že musí mít trvalé bydliště ve stejném kraji. Vyplývá to z odpovědí zástupců fakult na dotaz ČTK.

Vláda v pondělí uložila pracovní povinnost mimo jiné studentům čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku studentů zubního lékařství a farmacie. UK tento týden předala úřadům seznamy zhruba 5000 studentů, z toho 3900 ze zdravotnických oborů. Univerzita má pět lékařských fakult, loni na nich studovalo 12 600 lidí. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) hodlá dnes navrhnout vládě, aby umožnila povolání mediků i do zařízení mimo takzvanou páteřní síť nemocnic.

Povolávání studentů z poskytnutého seznamu již zahájil například Královéhradecký kraj. ČTK to řekla vedoucí oddělení propagace LF v Hradci Králové Pavla Sedlářová. Připravena je podle ní víc než stovka mediků, povolacích příkazů jsou zatím ale spíš jednotky, řekla. „Situaci bohužel značně komplikuje podmínka, že kraj smí povolat pouze studenty s trvalým bydlištěm v Královéhradeckém kraji, a v tuto chvíli tak nemůže povolávat k pracovní povinnosti studenty z jiných krajů nebo naše slovenské studenty,“ vysvětlila.

Dosud oslovení studenti podle ní zřejmě co nejdříve nastoupí do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, která potřebuje asi 100 mediků a další desítky studentů nelékařských zdravotnických oborů. O 30 mediků se podle Sedlářové přihlásila Oblastní nemocnice Náchod a dalších 20 míst by potřebovala obsadit nemocnice v Trutnově.

Podle informací ze čtvrtka již zřejmě požadavky nemocnic začaly z magistrátu přicházet také na lékařské fakulty v Praze. Mluvčí 1. LF UK Petra Klusáková ve čtvrtek vpodvečer uvedla, že přišla tabulka s požadovaným počtem zdravotníků na doplnění. Počty mluvčí zatím neupřesnila.

„Postupně se zvyšují počty studentů naší lékařské fakulty, kteří se zapojují do pomoci především ve FN Motol, Nemocnici na Bulovce a Nemocnici Homolka,“ řekl dnes ČTK děkan 2. LF Vladimír Komárek. Více informací podle něj bude mít vedení fakulty zřejmě v pondělí.

V Plzni je stále aktivní studentská skupina, která koordinuje požadavky od nemocnic směrem k dobrovolníkům, doplnila Barbora Černíková z oddělení vnější komunikace plzeňské LF. Fakulta v Plzni podle ní zatím žádné bližší požadavky od hejtmanství nemá. Dobrovolnická skupina podle ní aktualizovala databázi kontaktů z jarní krize a kraj o tom byl informován.

Medici povolaní k pomoci s epidemií covidu-19 budou smět nově působit i v nemocnicích, které nepatří do sítě páteřních zařízení. Vláda v pátek zrušila původní seznam nemocnic, kam měli medici směřovat, řekl po jednání kabinetu novinářům ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Studenti tak mohou pomáhat i v nemocnicích mimo původní seznam, které se budou potýkat s nedostatkem personálu.

Pracovní povinnost kabinet v pondělí uložil mimo jiné studentům čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku studentů zubního lékařství a farmacie. Šestý ročník se zapojil do boje s epidemií na jaře a nyní se končící studenti musí soustředit na závěr studia, vysvětlila svou volbu vláda.

Rozhodnutí kabinetu doprovodil v pondělí seznam pěti desítek páteřních nemocnic. „Byly v podstatě jedna na okres, ale ukázalo se, že pacienti s covidem leží i v jiných nemocnicích. Klasickým příkladem je Uherské Hradiště, které nedosáhlo na výpomoc těchto zdravotnických pracovníků,“ uvedl ministr.

Nově tak budou mít možnost s pomocí počítat i další nemocnice. „Ve výkladové části nařízení bude uvedeno, že děkani fakult sdílejí data o medicích nejen s místně příslušnými hejtmany, ale i hejtmany, kteří nemají vlastní lékařskou fakultu. Aby mohli využívat takovýto personál pro účely posílení zdravotního systému,“ řekl Prymula.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Advantage Consulting, s.r.o.
KLEMPÍŘ BRNO-VENKOV (25-30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč