Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V Nepálu nevěří psím záchranářům, tvrdí zkušený psovod

Česko

  14:30
PRAHA - Čeští kynologové jsou připraveni pomáhat i v Nepálu. Případné záchranné akce však může komplikovat špatná infrastruktura v zemi, ale i nedůvěra obyvatelstva ve psí záchranáře. O náročnosti záchranných prací promluvil v rozhovoru pro Lidovky.cz zkušený psovod Jaroslav Sedlák.

V Nepálu udeřilo zemětřesení o síle 7,9 stupně, otřesy byly znát i na severu Indie. foto: APČTK

Lidovky.cz: Zasahovali jste při přírodních katastrofách v Turecku, Indii, ale i Tchaj-wanu. Plánují čeští kynologové vyrazit pomáhat i do Nepálu?
Je vyhlášená pohotovost mezinárodní organizace IRO. Naši psovodi, kteří jsou v této organizaci začleněni, počítají s tím, že každou chvíli může přijít pokyn, aby se dostavili na letiště.

Lidovky.cz: Nepál v sobotu postihlo silné zemětřesení. Mluví se o tisících mrtvých a zraněných. Kdybyste tam zasahovali, co je nejdůležitějších na místě v prvních hodinách zajistit?
Je potřeba od krizového štábu, který tam velí, získat potřebné informace, k čemu došlo a kde už byly nějaké prvotní záchranné práce.

Lidovky.cz: Nepál je hodně chudou zemí se špatnou infrastrukturou a hustým zalidněním. Jak se tento fakt podepíše na záchranných pracích?
Mohlo by to být hodně podobné, jako když jsme zasahovali v indickém státě Gudžarát. Ty budovy jsou hodně stavěné z hlíny. To se pak rozsype na prach a ty šance jsou pro zavalené téměř mizivé.

Lidovky.cz: Proč?
Hodně záleží, z čeho jsou ty budovy postavené. Ta hlína se sesype a nevytvoří vzduchové kapsy. Tam, kde jsou však nějaké panely či prkna, mají zavalení šanci.

Kynolog Jaroslav Sedlák má dlouholeté zkušenosti se záchrannými pracemi. Zasahoval několikrát v Turecku, ale i v Indii nebo Tchaj-wan.

Kynolog Jaroslav Sedlák

Lidovky.cz: Do kdy je vůbec šance najít nějaké přeživší?
V nepálských ale i indických podmínkách naděje bohužel vyprchává hodně rychle. Převážně z důvodů konstrukce těch budov. Ve vzduchové kapse se ale dá přežít i několik dní.

Lidovky.cz: Jak jsou na tom v podobných zemích záchranáři? V těchto oblastech nemají lidé například moc pozitivní vztah ke psům. Využívají je vůbec při hledání zavalených obětí?
V těchto místech své vlastní záchranáře psovody opravdu nemají. Když jsme byli v Indii, tak se psy tam zasahovali jen Evropané. Lidé se dokonce museli na vlastní oči přesvědčit, že to nečisté zvíře může být člověku i prospěšné. Třeba při katastrofách v Turecku bylo na první pohled vidět, že se místní psů bojí a neodváží se jich jen tak dotknout. A až za několik dní, kdy viděli, že psi nacházeli zavalené lidi, se jejich vztah k nám i těm zvířatům postupně zlepšil.

Lidovky.cz: V jakých podmínkách musí lidé v oblastech takto rozsáhlých přírodních pohrom pracovat?
Jsou to ty nejnáročnější podmínky, jaké si člověk může představit. První dny, kdy jde o každou minutu, jsme se snažili pracovat tři dny skoro non-stop - to znamená i v noci. Naši psi jsou na tohle ale trénovaní, tak se naučí veškerou minutu odpočinku využít bezezbytku.

Lavina valící se na stany na Everestu.
zraněný muž si v nemocnici hraje se svou dcerkou.

Lidovky.cz: Na místa tragédie se v Nepálu kvůli špatné infrastruktuře musí dostávat letecky. Jak takové cesty psi snáší?
Když jsme létali delší lety do Bangkoku, tak to pro ně bylo naprosto bezproblémové. Spali v takových plastových přepravkách a nijak netrpěli. Víc jim vadí v těch asijských oblastech třeba podnební podmínky.

Lidovky.cz: A jak se vypořádávají s chaosem na místě? Je tam jistě panika, hodně mrtvých...
Jsou na to trénovaní. To vnímání mají trochu odlišné od člověka. Když se však na to podíváme polidštěným způsobem, tak nacházení jen mrtvých osob je nijak netěší. Během prací jsme pro ně sem tam museli imitovat záchranu živých, aby je to i po čase bavilo. Příliš mnoho mrtvol je frustruje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!