30. listopadu 2017 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V noci bude mrznout, teploty klesnou až k minus osmi. Bude se tvořit náledí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Mráz - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mráz - ilustrační foto | foto: AP

PRAHA V noci bude v Česku opět mrznout. Venkovní teploty klesnou až k minus osmi stupňům a větší část Česka pokryje v noci a v pátek ráno náledí. Kvůli čtvrtečním srážkám a roztátému sněhu budou vozovky a chodníky mokré a v místech pod 500 metry nad mořem budou namrzat. Vyplývá to ze čtvrtečních informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Náledí se podle očekávání meteorologů bude místy tvořit i během následujících nocí. „Východ našeho území ovlivňuje tlaková níže na zvlněném frontálním rozhraní, která postupuje ze severního Jadranu přes Slovensko dále k severu,“ uvedli meteorologové. Očekávají, že teploty v noci na pátek klesnou na minus jeden až minus pět stupňů Celsia, při vyjasnění i k minus osmi stupňům.

Náledí se bude tvořit v devíti krajích. Půjde o Karlovarský, Jihočeský, Vysočinu, Jihomoravský, Zlínsky a některé okresy Plzeňského, Pardubického Královéhradeckého a Olomouckého kraje. Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství, jízdu přizpůsobit podmínkám na silnicích a vozidlo vybavit zimními pneumatikami s dostatečnou výškou vzorku.

Na Moravě a ve Slezsku v noci na čtvrtek sněžilo a do poledne tam napadly čtyři až osm centimetrů sněhu. V Beskydech a Bílých Karpatech nadílka nového sněhu dosahovala až k 12 centimetrům. Sněžit bude i ve čtvrtek odpoledne, ve Slezsku až do večera. Za čtvrtek tak podle ČHMÚ napadne pět až 12 centimetrů sněhu, v Beskydech a Bílých Karpatech 15 až 25 centimetrů sněhu.

Sněžení, námraza i ledovka komplikovaly dopravu na řadě míst Česka i ve čtvrtek. Kluzká silnice měla možná podíl na tragické nehodě autobusu na Českobudějovicku, při níž zemřel jeden člověk a dalších 12 se zranilo. Navzdory sněžení byly silnice v Česku většinou stále sjízdné, pozor museli dávat řidiči především v horských oblastech. Sníh zasypal v noci i sousední státy, třeba západ a centrální část Slovenska a Rakousko.

ČTK
  • 1Diskuse