Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První noc astronomického jara mrzlo a padaly teplotní rekordy. U Kvildy naměřili minus 24,6 stupně

Česko

  10:56
Praha - První noc astronomického jara byla velmi chladná, mrzlo v celé ČR. Rekord pro 21. březen padl na 25 ze 153 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejchladněji bylo na Šumavě, nejnižší teplotu pak naměřila stanice Kvilda-Perla, Jezerní slať, kde bylo minus 24,6 stupně Celsia. ČTK to řekla Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zamrzlé Černé jezero na Šumavě. foto: Martin Polívka, MAFRA

Začíná jaro, počasí ale bude ještě pár dnů zimní

Teploty téměř na všech stanicích v Česku spadly v noci pod nulu. „Výjimkou byla pouze stanice Ústí nad Labem, Vaňov, kde byla přesně nula, a to už večer. Od severozápadu se postupně oteplovalo,“ uvedla meteoroložka.

Ovce na Šumavě si užívají sníh.
Šumavská Kvilda. Teplotní rekord pro 21. březen padl na 25 ze 153 stanic, které...

Teplotní rekord na Jezerní Slati z roku 2006 byl překonán o více než pět stupňů. Velmi chladno bylo také na Rokytské slati, a to minus 24,1 stupně Celsia. Stanice Březník naměřila 23,4 stupně Celsia.

Valachová upozornila na to, že rekordy padly i na stanicích v nížinách, za které meteorologové považují oblasti pod 600 metrů nad mořem. Nejchladněji bylo v tomto ohledu ve Zlínském kraji. Nejnižší teplotu v nížině naměřili ve Velkých Karlovicích, kde bylo minus 15,6 stupně Celsia.

Astronomické jaro začalo v sobotu v 10:37. „Slunce na své zdánlivé pouti po obloze překračuje rovník a dostává se z jižní polokoule na severní. V tuto dobu je zkracování noci a prodlužování dne nejrychlejší,“ uvedl meteorolog Pavel Jůza.

V dalších dnech už by se mělo oteplovat. V noci na pondělí by měly nejnižší teploty být nula až minus čtyři stupně Celsia, na konci týdne pak už teploty podle ČHMÚ pod nulu v noci klesat nebudou. Přes den by už v týdnu mrznout nemělo.

Autor: