18. listopadu 2011 14:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V noci vykolejil vlak mezi Pardubicemi a Hradcem

Vlak (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PARDUBICE/ PRAHA V noci vykolejil osobní vlak mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Nehoda se obešla bez zranění, České dráhy na úseku nasadily náhradní autobusovou dopravu. Příčinou nehody byl lom kolejnice, řekl mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar.

Dráhy očekávají obnovení provozu kolem 16:00. "Mění se 60 metrů kolejnice, ráno byl na místě nehodový vlak, nyní jsou tam pomocné jeřáby. Po obnovení provozu budou vlaky jezdit v režimu takzvané konsolidační jízdy, což znamená, že budou v úseku preventivně dodržovat sníženou rychlost na 30 kilometrů v hodině," uvedl Pavel Halla ze Správy železniční dopravní cesty.

Vlaky nabíraly zpoždění

Dopoledne některé vlaky, navazující na náhradní dopravu, nabíraly až půlhodinová zpoždění, řekla mluvčí drah Kateřina Šubová.

Vlak havaroval ve čtvrtek před 23:00 v Rosicích nad Labem. Další vyšetřování by mělo upřesnit, zda technickou závadu způsobila vada materiálu nebo zanedbaná údržba, uvedl Neusar.

Nehodu teď vyšetřuje také policie a obrací se i na cestující. "Lidé z místa ihned odešli, a proto se vyšetřovatelé obrací právě na cestující, aby se kriminalistům přihlásili buď na telefonním čísle 974 566 254 nebo na bezplatné lince 158. Jejich výpověď by mohla pomoci odhalit příčinu této mimořádné události," uvedla na policejním webu mluvčí Eva Maturová.

Škoda je odhadována na 150 000 Kč. Strojvedoucí podle policie před nehodou nepil alkohol. Kriminalisté zajistili část poškozené kolejnice. Po trati denně projíždí desítky vlaků, včetně rychlíků. Cestující v úseku Stéblová - Pardubice hlavní nádraží vozí místo vlaků autobusy, uvádí web ČD.

Nehoda se stala čtyři dny po výročí tragické nehody na stejné trati u obce Stéblová. 14. listopadu 1960 tam do sebe v husté mlze narazily dva osobní vlaky. První souprava tažená parní lokomotivou jela od Hradce Králové a plně obsazený motorový vlak jedoucí z Pardubic téměř úplně zdemolovala.

Tragédie si tehdy vyžádala celkem 118 lidských životů, další stovka cestujících byla zraněna. Dodnes není zcela jasné, kdo nehodu způsobil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz