Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Praha otevřela odběrové místo s PCR testy ze slin. Pro samoplátce stojí půlku než ty z nosohltanu

V nabídce jsou kromě antigenních testů rovněž PCR testy ze slin. foto: ČTK

PRAHA - Nové odběrové místo na testy na covid v pátek otevřel pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem na Mariánském náměstí. V nabídce jsou kromě antigenních testů rovněž PCR testy ze slin. Jejich výhodou je kromě snazšího odběru i jejich nižší cena v porovnání s PCR testy, kdy se vzorek odebírá z nosohltanu. Novinářům to v pátek řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).
  15:46

Koncerty zatím nebudou ani s negativním testem, uvedl ministr. Největší podraz, jaký jsem kdy zažil, tvrdí pořadatel

„Odběrové stany jsou na Mariánské náměstí umístěné proto, že jsme chtěli lidem usnadnit testování. Místo je v centru města a dostupné všemi linkami metra. Navíc v prostorách stanů, které lze zcela otevřít a vyvětrat,“ sdělila Johnová. Podle radní je právě strach z nákazy při testování jednou z obav, které mnohým lidem brání test na nákazu koronavirem podstoupit, jak zmínila s odkazem na šetření Světové zdravotnické organizace (World Health Organization - WHO).

Nové odběrové místo pro testování na covid-19 otevřel pražský magistrát ve...
Nové odběrové místo pro testování na covid-19 otevřel pražský magistrát ve...

Podle ředitele Městské polikliniky v Praze Davida Doležila bude odběrové místo otevřené v pracovní dny od 08:00 do 15:30. Kapacita odběrového místa, jehož provoz budou zajišťovat zvláště dobrovolníci z Českého červeného kříže a studenti medicíny, je podle Doležila nyní zhruba 170 testovaných za den. V případě vyššího zájmu je podle ředitele polikliniky možné provozní dobu rozšířit.

Na místě se budou zájemci moci testovat antigenními testy a PCR testy ze slin. Ty budou moci podstoupit lidé indikovaní lékařem i samoplátci, kteří za test zaplatí 620 korun. Cena je tak zhruba poloviční oproti PCR testů, kde se vzorek odebírá z nosohltanu,“ vysvětlil Doležil. Vyhodnocení testu ze slin bude mít na starost firma Biocev a výsledek bude testovanému oznámený, stejně jako u PCR testu z nosohltanu, do 24 hodin. Za antigenní test samoplátci na místě zaplatí 350 korun.

Podle ředitele Městské polikliniky může nově vzniklé testovací místo pomoci řešit situaci s častým nedostatkem míst pro zájemce o antigenní testy v hlavním městě. Zmínil, že termíny pro podstoupení antigenních testů například v budově Městské polikliniky ve Spálené ulici jsou povětšinou zcela obsazené. Radní Johnová dodala, že s provozem odběrového místa ve stanech umístěných na náměstí v Praze 1 je počítáno i v letním období, pokud bude o testy zájem.

Podle dat na webu ministerstva zdravotnictví je v Praze 80 odběrových míst. PCR testy ze slin začala ve čtvrtek nabízet i Fakultní nemocnice na Bulovce. Podle informací na webu nemocnice samoplátce tento způsob odběru vzorku pro PCR test vyjde na 1510 korun a výsledky budou k dispozici do 48 hodin. PCR testy ze slin se používají mimo jiné v některých pražských školách nebo ve firmách.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat