Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha otevřela odběrové místo s PCR testy ze slin. Pro samoplátce stojí půlku než ty z nosohltanu

V nabídce jsou kromě antigenních testů rovněž PCR testy ze slin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V nabídce jsou kromě antigenních testů rovněž PCR testy ze slin. | foto: ČTK

PRAHA Nové odběrové místo na testy na covid v pátek otevřel pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem na Mariánském náměstí. V nabídce jsou kromě antigenních testů rovněž PCR testy ze slin. Jejich výhodou je kromě snazšího odběru i jejich nižší cena v porovnání s PCR testy, kdy se vzorek odebírá z nosohltanu. Novinářům to v pátek řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

„Odběrové stany jsou na Mariánské náměstí umístěné proto, že jsme chtěli lidem usnadnit testování. Místo je v centru města a dostupné všemi linkami metra. Navíc v prostorách stanů, které lze zcela otevřít a vyvětrat,“ sdělila Johnová. Podle radní je právě strach z nákazy při testování jednou z obav, které mnohým lidem brání test na nákazu koronavirem podstoupit, jak zmínila s odkazem na šetření Světové zdravotnické organizace (World Health Organization - WHO).

Nové odběrové místo pro testování na covid-19 otevřel pražský magistrát ve...
Nové odběrové místo pro testování na covid-19 otevřel pražský magistrát ve...

Podle ředitele Městské polikliniky v Praze Davida Doležila bude odběrové místo otevřené v pracovní dny od 08:00 do 15:30. Kapacita odběrového místa, jehož provoz budou zajišťovat zvláště dobrovolníci z Českého červeného kříže a studenti medicíny, je podle Doležila nyní zhruba 170 testovaných za den. V případě vyššího zájmu je podle ředitele polikliniky možné provozní dobu rozšířit.

Na místě se budou zájemci moci testovat antigenními testy a PCR testy ze slin. Ty budou moci podstoupit lidé indikovaní lékařem i samoplátci, kteří za test zaplatí 620 korun. Cena je tak zhruba poloviční oproti PCR testů, kde se vzorek odebírá z nosohltanu,“ vysvětlil Doležil. Vyhodnocení testu ze slin bude mít na starost firma Biocev a výsledek bude testovanému oznámený, stejně jako u PCR testu z nosohltanu, do 24 hodin. Za antigenní test samoplátci na místě zaplatí 350 korun.

Podle ředitele Městské polikliniky může nově vzniklé testovací místo pomoci řešit situaci s častým nedostatkem míst pro zájemce o antigenní testy v hlavním městě. Zmínil, že termíny pro podstoupení antigenních testů například v budově Městské polikliniky ve Spálené ulici jsou povětšinou zcela obsazené. Radní Johnová dodala, že s provozem odběrového místa ve stanech umístěných na náměstí v Praze 1 je počítáno i v letním období, pokud bude o testy zájem.

Podle dat na webu ministerstva zdravotnictví je v Praze 80 odběrových míst. PCR testy ze slin začala ve čtvrtek nabízet i Fakultní nemocnice na Bulovce. Podle informací na webu nemocnice samoplátce tento způsob odběru vzorku pro PCR test vyjde na 1510 korun a výsledky budou k dispozici do 48 hodin. PCR testy ze slin se používají mimo jiné v některých pražských školách nebo ve firmách.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.