Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V nových křeslech zavítají diváci planetária na Mars

Česko

BRNO Na dvě premiéry současně se zítra chystají v brněnské hvězdárně. Poprvé tu astronomové představí nový pořad o Marsu a poprvé jeho diváci „zalehnou“ do nových sedaček rekonstruovaného sálu planetária. Autoři nového pořadu slibují unikátní záběry zhotovené meziplanetárními sondami z oběžné dráhy i přímo z povrchu Marsu. Na snímcích budou patrné detaily o velikosti jen několika málo desítek centimetrů. Představení bude zároveň vzpomínkou na zesnulého ředitele hvězdárny Zdeňka Pokorného, jehož poznámky o Marsu se staly základem pořadu.

Multivizuální představení si diváci vychutnají jednak díky novému speciálnímu projektoru, jednak z nových sedaček ve velkém sále, který byl kvůli rekonstrukci zhruba měsíc mimo provoz.

Polohovací křesla nahradila ta stará, na nichž se za deset let vystřídalo na 650 tisíc návštěvníků. Nyní budou diváci pohodlně sledovat vše, co se bude odehrávat nad jejich hlavami. Rekonstrukce také zahrnovala například rozšíření světelného parku či nátěry interiéru. „Náklady činily zhruba 1,3 miliony korun. Podobně vybavený sál planetária nemá v Evropě obdoby a dokonce i ve zbytku světa najdeme jen málo srovnatelných instalací,“ pochlubil se ředitel Jiří Dušek.

Návštěvníci hvězdárny se nyní mohou těšit i na unikátní výstavu Klamy a triky ve foyer planetária. „Na vlastní oči se přesvědčí, že vlastním očím nemůžeme věřit,“ zažertoval Dušek.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.