24. května 2019 10:17, aktualizováno  20:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté přijeli řešit sousedský spor. Místostarostu, jenž přišel jako svědek, muž bez varování zastřelil

V Dražůvkách na Hodonínsku se 24. května 2019 střílelo, pravděpodobný pachatel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Dražůvkách na Hodonínsku se 24. května 2019 střílelo, pravděpodobný pachatel... | foto: ČTK

Dražůvky (Hodonínsko)  Dva mrtví, to je výsledek páteční střelby v Dražůvkách na Hodonínsku. Dosud bezúhonný místní obyvatel zastřelil místostarostu a zabarikádoval se ve svém domě; policie jej později našla mrtvého. Mluvčí policie Pavel Šváb uvedl, že muž vystřelil, když za ním přišla policie, aby řešila sousedský spor. Střelec legálně neměl zbraň. Případ řeší jako vraždu a sebevraždu. Policisté našli dvě zbraně, krátkou a dlouhou, muž střílel přes zavřené okno.

„Na místě jsme resuscitovali muže se střelným poraněním, přes veškerou naši snahu se nepodařilo obnovit jeho životní funkce. Na místě byl ještě jeden muž, u toho jsme pouze konstatovali smrt, která nastala v důsledku zranění neslučitelných se životem,“ řekla mluvčí záchranné služby Michaela Bothová.

Když se policii nepodařilo navázat s mužem, který zřejmě střílel a zabarikádoval se v domě, kontakt, musela dovnitř vtrhnout násilím. Našla ho tam mrtvého. „Po vstupu do objektu policisté našli podezřelého již bez známek života,“ řekl mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb s tím, že policie poté ohledávala místo činu. Serveru iDnes.cz lidé z obce řekli, že jde o podivína, který už dříve vyhrožoval sousedům.

V Dražůvkách na Hodonínsku se 24. května 2019 střílelo, pravděpodobný pachatel...
V Dražůvkách na Hodonínsku se 24. května 2019 střílelo, pravděpodobný pachatel...

Policisté na místě řešili běžný sousedský spor. „Do této chvíle se našly dvě střelné zbraně, dlouhá i krátká. Vše dosud nasvědčuje tomu, že v případu půjde o vraždu a následnou sebevraždu,“ uvedl mluvčí. Na místě působí i policejní krizoví interventi. „Z dosavadního šetření vyplývá, že podezřelý vystřelil bez jakékoliv výstrahy pravděpodobně přes zavřené okno. Policisté pod krycí palbou přemístili zraněného do bezpečného prostoru, poskytli mu první pomoc a přivolali záchranáře. Ani ti už bohužel zraněnému nemohli pomoci,“ uvedl Šváb. 

Do obce se podle něj sjely další policejní složky včetně zásahové jednotky, situaci ze vzduchu monitoroval vrtulník. „Po vstupu do objektu policisté našli podezřelého již bez známek života,“ potvrdil mluvčí.   

24.května 2019 v 13:20, příspěvek archivován: 24.května 2019 v 14:58

Po vstupu do objektu našli policisté podezřelého muže bez známek života. Zásah byl ukončen. Na místě probíhají úkony v trestním řízení.

Policisté zřejmě na místo přijeli kvůli podanému trestnímu oznámení. Útočníkův soused, který trestní oznámení podal, řekl televizi Prima, že mu dotyčný vyhrožoval. Ve sporu údajně šlo o vodu ve studni.

Starostka: Kdybych nebyla na sněmu, šla bych do bytu já

„To byl určitě zkrat u toho člověka. Byl vždycky podivín. Ale tohle nikdo nemohl tušit, taková reakce. Pan místostarosta se k tomu dostal jenom tím, že dělal doprovod policie u zásahu. Když se snažili k němu dobouchat, tak nikdo určitě nepředpokládal, že se bude střílet, protože jinak by s sebou nikoho nebrala,“ řekla ČTK starostka Klára Čudrnáková.

Čudrnáková se vrátila kvůli případu z Ostravy, kde byla na sněmu Svazu města a obcí. „Kdybych nebyla v Ostravě, šla bych tam já. Byla by to moje povinnost,“ řekla Čudrnáková. 

24.května 2019 v 10:07, příspěvek archivován: 24.května 2019 v 11:53

V obci Dražůvky na Kyjovsku probíhá zákrok více složek Policie ČR v důsledku střelby zatím neznámým pachatelem. Při ní došlo ke zranění jedné osoby.

Starostka řekla, že střelec byl z rodiny, pro kterou místostarosta a jeho rodina v minulosti udělali hodně dobrého. „Pomáhali jim. Je to nepochopitelné,“ řekla Čudrnáková. Zopakovala, že šlo o samotářského podivína. „Kdybych ho potkala na ulici, nebudu vědět, kdo to je. Protože on tam byl zalezlý. Nevěděli jsme ani, z čeho žije. Dřív žil s maminkou, ale ta se kvůli zdravotnímu stavu odstěhovala do domu s pečovatelskou službou. Byl tam sám,“ uvedla starostka. 

Asi 140 metrů silnice v Dražůvkách je podle webu jednotného systému dopravních informací zhruba od 9:00 kvůli této události uzavřeno. Dražůvky leží asi osm kilometrů západně od Kyjova, mají téměř 300 obyvatel.

ČTK, Lidovky.cz