Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V ODS to vře. Koalice s ČSSD ve velkých městech trápí Nečase

Předseda ODS Petr Nečas po boku kandidáta na primátora Bohuslava Svobody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Nečas po boku kandidáta na primátora Bohuslava Svobody. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Uzavírání velkých koalic se sociálními demokraty na radnicích směřuje v ODS k otevřenému boji. Jasně to odhalilo odvolání místopředsedy Pavla Blažka z dozorčí rady státního podniku Lesy ČR.

Už ve čtvrtek LN upozornily na to, že premiér Petr Nečas se chystá Blažka z dozorčí rady vypudit. O den později premiér komentoval svůj krok až překvapivě silnými slovy.  "Uložil jsem ministrovi zemědělství Ivanu Fuksovi, aby ho odvolal. V dozorčí radě tak zásadního podniku, jako jsou Lesy ČR, musí být člověk, který má důvěru premiéra," přiznal otevřeně Nečas pro Hospodářské noviny, že za odvoláním Blažka stojí jeho vlastní přání.

Proč ale místopředsedovi ODS nevěří, nechtěl už premiér rozebírat. Vyjádřit se k tomu odmítl i v pátek, když ho oslovily LN. "Vše, co jsem chtěl k tomuto říct, jsem už sdělil. Nevidím důvod to dále rozvíjet dalšími komentáři," napsal Nečas v SMS zprávě.

Potrestán za koalici
Podle zdrojů z vedení občanských demokratů upadl Blažek v nemilost kvůli tomu, že brněnská ODS, které předsedá, uzavřela na brněnském magistrátu koalici s ČSSD, přestože mohla dosáhnout většiny s TOP 09. Takové řešení preferoval Nečas.

Problém s velkými koalicemi je ale podle některých občanských demokratů ve straně hlubší. Část ODS kolem Nečase se údajně domnívá, že někteří lidé ve straně jsou přesvědčeni, že by bylo lepší uzavřít velkou koalici i na celostátní úrovni. A této rebelie se premiér obává. "Nečas se nachází trošku v pozici Vladimíra Špidly, je příliš sám," naznačují zdroje z vedení ODS.

Lidé blízcí premiérovi ale nechtějí současné napětí ve straně komentovat. "S předsedou ODS jsem o tom nemluvila. Nepochybuji, že má ke svému kroku dobrý důvod, ale nemá smysl, abych spekulovala jaký," řekla LN předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Rebelie z Moravy
Jádro snah o prosazení velké koalice na celostátní úrovni spatřují lidé kolem Nečase právě ve městech, kde tato spolupráce už vznikla -kromě Brna také v Praze či Ostravě. Část grémia ODS se podle informací LN obává, že především na Moravě mohou o vzájemné spolupráci probíhat mezi občanskými a sociálními demokraty diskuse.

Sesazený Blažek ovšem tvrdí, že to s opuštěním dozorčí rady Lesů ČR bylo jinak. Sám chtěl prý rezignovat, protože by neměl jako čerstvý radní brněnského magistrátu dostatek času na Lesy dohlížet.

Blažka přitom ministr zemědělství Ivan Fuksa jmenoval do funkce teprve v září. Tehdy to odůvodnil tím, že právě Blažek, jehož důvěryhodnost teď zpochybňuje premiér, má společně s dalšími nově jmenovanými členy zprůhlednit hospodaření státního podniku a očistit na veřejnosti jeho jméno.

Místopředseda ODS odmítl situaci komentovat s omluvou, že nechce v tuto chvíli ještě více jitřit situaci uvnitř ODS.

Analýzu Petra Koláře o pražské koalici ČSSD a ODS najdete v sobotním vydání deníku

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...