Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Olomouci chtějí centrum biomedicíny

Česko

OLOMOUC Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci hodlá vybudovat biomedicínské centrum za tři miliardy korun. Asi šedesát procent nákladů z toho by šlo na vybavení špičkovými přístroji a technologiemi.

Své záměry vedení fakulty i univerzity představilo regionálním politikům. Centrum se má podle autorů projektu stát hnacím motorem středomoravské ekonomiky. Lékařská fakulta počítá s výstavbou nebo opravou tří budov. Kromě výstavby nového moderního biomedicínského centra by chtěla dostavět novou část lékařské fakulty k současným teoretickým ústavům a rekonstrukcí II. interní kliniky vybudovat Ústav translační medicíny. „Do budov, které má fakulta k dispozici, se padesát let neinvestovalo. Kapacitně nám nestačí,“ upozornil děkan fakulty Zdeněk Kolář, který projekt představil. Vizualizaci předvedl Miroslav Pospíšil z olomouckého projekčního Ateliéru R.

Výzkum, jenž zaměstná 300 nových pracovníků, podle Koláře vyvolá synergický efekt. „Měl by se podílet na vývoji industriálních komerčních aplikací, vývoji nových léčiv nebo nových způsobech léčby. Předpokladem je vyšší konkurenceschopnost regionu a inovace výroby,“ dodal Kolář.

Peníze chce univerzita získat z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Ten ale nebyl v Česku dosud vypsán, stát by se tak ale mělo v nejbližších měsících. Ve dvou osách programu je pro republiku k dispozici asi 35 miliard korun.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...