Prostřednictvím tuzemských i zahraničních dokumentárních snímků organizátoři rozeberou jedno z klíčových témat letošního ročníku – squating. Vyvrcholením sekce bude beseda se zasvěcenými z řad samotných squaterů či politologů. Účast přislíbili i Michael Kocáb a Matěj Stropnický. Diváci se budou moci obeznámit také s osudy nejslavnějších průkopníků, vývojem i současnou podobou anarchismu.
Dalším stěžejním tématem se stane fenomén autismu, doplněný pohledem do světa dětí i dospělých, pro něž neznamená jen problém, ale i výlučnost v odvětvích jako matematika či hudba. Bližší pohled na jedince s tzv. „savant syndromem“, kteří jsou třeba schopni naučit se za týden nový světový jazyk, ukáže, že lidský mozek ukrývá neprobádané dimenze a že „psychické zdraví“ nemusí být ničím jiným než otázkou úhlu pohledu. Hlavním hostem festivalu bude letos emeritní profesor britské Imperial College London a jeden z nejvýznamnějších popularizátorů přírodních věd a medicíny na světě lord Robert Winston. Diváci budou mít možnost setkat se s tímto nejslavnějším evropským gynekologem v den zahájení festivalu, kdy představí své projekty realizované pro BBC, jako Lidské tělo či Lidská mysl, a zároveň vyvrátí mýtus, že špičkoví vědci jsou suchopárnými patrony.
Hájemství květin i exkrementů To nejlepší z české a světové produkce přinese soutěž. Vizuálně poutavé a zároveň informacemi nabité snímky publikum zavedou například do království elektrospotřebičů, světa inteligentních robotů a jejich vynálezců, do duší květin, jež umí komunikovat i tančit, či do hájemství zvířecích exkrementů a jejich nejrůznějšího využití v medicíně, stavebnictví a kosmetice.
Program otevřený všem generacím doplní projekce pro děti i seniory a pestrý doprovodný program, zahrnující například koncerty, promítání pod širým nebem a výstavy Federica Díaze a Krištofa Kintery.
Akreditace na Academia Film Olomouc je stejně jako v minulých letech zdarma. Všechny informace jsou dostupné na festivalovém webu www.afo.cz.