20. září 2017 7:56, aktualizováno  10:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Olomouci se srazil vlak s nákladním autem. Devět lidí utrpělo lehká zranění

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nehoda - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda - ilustrační foto | foto: Pozary.cz

OLOMOUC Devět lidí se ve středu lehce zranilo při střetu nákladního automobilu s osobním vlakem na železničním přejezdu na Bělidlech v Olomouci. Auto podle Drážní inspekce i Správy železniční dopravní cesty vjelo na přejezd ve chvíli, kdy svítila světelná signalizace. Řekli jejich mluvčí. Při nehodě vznikla škoda zhruba 1,6 milionu korun. Provoz na železnici byl už obnoven a místo nehody bylo zprůjezdněno pro automobilovou dopravu i tramvaje.

Nehoda se stala před 05:00 v Olomouci na Bělidlech v Divišově ulici, v blízkosti hlavního nádraží. „Podle předběžného šetření jel osobní vlak v okamžiku střetu rychlostí necelých 40 kilometrů za hodinu. Dále vyšetřování potvrdilo, že světelné zabezpečovací zařízení bylo v pořádku a v činnosti. Vše tedy nasvědčuje na pochybení řidiče kamionu,“ řekla ve středu mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Policejní mluvčí Irena Urbánková řekla, že policisté zjišťují přesnou příčinu nehody. „Policisté v této souvislosti zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti, na který trestní zákoník stanoví mimo jiné trest odnětí svobody až na dvě léta,“ uvedla.

Při srážce podle Šubové vznikla na vlakové soupravě Regionova zhruba milionová škoda. „Škoda na infrastruktuře SŽDC činí přibližně 100.000 korun a 500.000 korun na kamionu,“ dodala Šubová.

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se s nákladním vozem srazil osobní vlak jedoucí z Moravského Berouna do Olomouce. Nehoda se stala na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor, sdělil Drápal.

U nehody zasahovalo pět posádek záchranné služby. „Při nehodě se zranilo pět mužů a čtyři ženy. Odvezli jsme je všechny na urgentní příjem olomoucké fakultní nemocnice. Šlo naštěstí o lehká zranění, utrpěli pohmožděniny končetin a hrudníku,“ řekl ve středu ředitel krajské záchranné služby Jan Weinberg.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Olomouce a hasiči SŽDC. „Obě vozidla zajistili proti vzniku požáru a pomáhali s přestupem zraněných cestujících do přistavené tramvaje, kde si je přebírala zdravotnická záchranná služba,“ řekla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. 

Podle informací ČD byla ráno železniční doprava v úseku Olomouc hlavní nádraží - Velká Bystřice na několik hodin zastavena a místo vlaků jezdily náhradní autobusy. Provoz vlaků byl obnoven po 08:00. V této části Olomouce nejezdily ani tramvaje a policie uzavřela silnici z Hodolan na Pavlovičky. „Silnice byla zprovozněna zhruba v 09:00,“ uvedla Urbánková. 

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz