Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Ostravě chystají protestní akci. Nelíbí se jim koalice s komunisty

Ostravská radnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostravská radnice | foto: ostrava.cz

OSTRAVA Na den ustavujícího zasedání ostravského zastupitelstva 6. listopadu zorganizoval student Dominik Dymanus protestní shromáždění před Novou radnici. Bouřlivé reakce mezi obyvateli města totiž vyvolal vznik nové koalice, na které se ČSSD a hnutí Ostravak domluvily s komunisty. Během pár dní se k akci připojilo už přes 500 lidí.

„Velký ohlas mě překvapil, tolik účastníků jsem nečekal,“ říká iniciátor akce Koalici s komunisty v Ostravě nechceme Dominik Dymanus. Tvrdí, že se protestního shromáždění chtějí zúčastnit nejen odpůrci KSČM a příznivci stran v opozici, ale také zklamaní voliči hnutí Ostravak.

K TÉMATU:

Dymanus akci svolal, protože je přesvědčený, že velká část obyvatel Ostravy nechce, aby se tu dostali k moci komunisté. „Vzhledem k historii je to velmi kontroverzní strana, která se pořád drží svého ideálu, který kdysi prosazovala. A teď se má podílet na vládě? Nepřijatelné,“ odmítá Dominik Dymanus.

Nejvíce mladí odmítají KSČM

Problém však také vidí ve zbylých členech nové koalice. U dosud vládnoucí sociální demokracie kritizuje její aféry, naposledy pak kauzu lobbisty Martina Dědice, hnutí Ostravak prý zase voličům slibovalo, že nepůjde do koalice se stranou, která je spojována s korupcí, a svůj slib porušilo.

Akce se zúčastní zejména mladí lidé a Dominik Dymanus tvrdí, že právě jim KSČM v současnosti nejvíce vadí. „A pokud ČSSD hlásala v předvolební kampani, že chce zastavit odliv mladých lidí, pak tato koalice zapříčiní přesný opak,“ dodává student.

ANO zůstane v opozici

Lumír Palyza, kandidát ČSSD do zastupitelstva Ostravy pro léta 2014 až 2018.

Lumír Palyza (ČSSD)

Zvrat v boji o ostravskou radnici nastal minulou středu, kdy hnutí Ostravak ukončilo jednání s vítězem voleb ANO, s nímž původně jednalo o společné koalici ještě s lidovci a ODS. Dohodu tehdy ovlivnilo vyjednávání na úrovni městských obvodů, kde ANO chtělo obejít vítězného Ostravaka. Ten se pak v minulém týdnu dohodl na spolupráci s ČSSD a KSČM na magistrátu, ale i v centrálním městském obvodu. Novým primátorem se pravděpodobně stane Lumír Palyza (ČSSD).

Výsledky voleb v Ostravě
stranaprocent hlasůpočet mandátů
ANO21,3415
ČSSD16,2212
Ostravak13,7610
KSČM13,4310
KDU-ČSL6,184
ODS5,784
Výsledky komunálních voleb
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...