17. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Ostravě proběhne pochod za práva LGBT komunity. Odpůrci přijdou v černém a chtějí s oponenty debatovat

Prague Pride v Praze. Nyní se chystá podobný pochod i v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prague Pride v Praze. Nyní se chystá podobný pochod i v Ostravě. | foto:  David Neff, MAFRA

Ostrava Ostravou v sobotu vůbec poprvé projde duhový průvod na podporu gay, lesbické, bisexuální či transgender komunity. Do místních ulic se ale podle iniciativy Jsme fér chystají také její odpůrci akce, a to nejen z Česka, ale i z Polska a Slovenska.

Průvod Ostravský Pride vyrazí ve 14 hodin z Masarykova náměstí, pokračovat bude přes ulice Nádražní a Českobratrskou na Sokolskou třídu a nakonec zamíří do Komenského sadů. Tam na účastníky bude čekat program, který zahrnuje neformální diskuzi, živou hudbu, občerstvení nebo kreativní činnost v podobě malování plátěných tašek.

Odpůrci by podle instrukcí měli dorazit na stejné místo, tedy na Masarykovo náměstí v Ostravě, ale v černém oblečení. V plánu mají zpěv hymny či zapalování svíček jako „symbolický plamínek naděje pro zachování manželství tak jak je, bez adopce dětí pro transgender lidi“. Diskuze s komunitou bude podle zakladatele události Hetero PRIDE Ostrava - Odpůrci barevného pochodu městem Jaroslava Tkáče o argumentaci toho či onoho názoru jednotlivců s jednotlivci či malými skupinkami.

Podle facebookové události by mělo přijít na Tkáčovu akci kolem 120 osob, další téměř tři stovky svou přítomnost zvažují. „Účast nyní předčila mé očekávání, byla vytvořena pro maximálně 30 lidí,“ podivuje se v rozhovoru pro Lidovky.cz Tkáč. „Akce vznikla spontánně za účelem dát lidem prostor pro diskuzi s lidmi z opačného politického a ideologického spektra v rámci demokracie,“ uvedl. 

Mezi jednotlivými tábory nyní probíhá spor o to, zda je jejich konání legální.

„Náš průvod je legálně nahlášená demonstrace,“ sdělila serveru Lidovky.cz jedna z organizátorek Ostravský Pride Klára Stolinská. Hetero Pride je podle ní nehlášený průvod, organizátor se tak možná dopouští přestupku. „Nejde o shromáždění konané podle zákona č. 84/1990 Sb., ale o veřejné vyjádření názoru, tudíž ne,“ reagoval Tkáč na otázku, zda je akce nahlášená.

Příspěvek na facebookové stránce Česko patří nám - Pravdou proti neomarxismu

Bezpečnost ohlídá policie

„Mysleli jsme na ochranu lidí, kteří přijdou. Najali jsme security službu, která nás bude ochraňovat během průvodu i v Komenského sadech, kde se hlavně bude konat náš program. Taxislužba nám navíc nabídla přistavení taxíků ke Komenského sadům, aby lidé nemuseli chodit daleko na zastávky,“ popsala Stolinská bezpečnostní opatření pořadatelů akce Ostravský Pride. Je podle ní důležité, aby lidé mysleli na své bezpečí.

„Policisté v součinnosti se strážníky Městské policie Ostrava budou v době konání akce prioritně dohlížet na zajištění veřejného pořádku a případně adekvátně reagovat na jeho narušení,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ostravské policie Richard Palát. Kvůli průvodu by mohlo dojít i k uzavření komunikace.

„Dnešní pochody hrdosti již však mnohdy nebývají vnímány jako protest, ale jako bujará veselice, přitom i v současné době se příslušníci queer komunity nezřídka potýkají s diskriminací,“ píší organizátoři v pozvánce na akci Ostravský Pride. Ta by měla proběhnout „bez komerčních předmětů, bez sponzorů, bez schovávaní skutečné podstaty za velkolepou barevnou párty“.

Podle pořadatelů je cílem akce poukázat na problematiku LGBT komunity v regionu, která není prý dostatečně diskutována, natož řešena.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!