7. listopadu 2012 11:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V ocelárně ArcelorMittal Steel vybuchl plyn, devět zraněných

Smog je rizikový pro kardiaky i malé děti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog je rizikový pro kardiaky i malé děti. | foto: Lidové noviny

OSTRAVA Devět lidí zranil výbuch na plynovém hospodářství koksárenské baterie č. 11 v podniku ArcelorMittal Ostrava (AMO). Utrpěli menší až střední popáleniny. Únik plynu nehrozí, řekla mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková.

Mezi zraněnými jsou čtyři Indové, kteří v době exploze byli zrovna na technické návštěvě baterie. AMO patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal, kterou ovládá Ind Lakšmí Mittal. "Dle lékařů nikdo není v ohrožení života," uvedla mluvčí AMO. Zranění utrpěli podle informací hlavně popáleniny 2. a 3. stupně.

ČTĚTE TAKÉ:


Černá Dvořáková uvedla, že jen jeden zraněný je zaměstnancem AMO. Ostatní byli v delegaci technických pracovníků, která byla v době výbuchu na místě.

Výbuch nastal v 10:15, jeho příčina ani rozsah podle mluvčí zatím nejsou známy. "Jednalo se o explozi a zahoření středního rozsahu," řekla mluvčí. V této chvíli je podle ní technický stav baterie stabilizovaný a podnikoví hasiči ho mají pod kontrolou. "Není potřeba žádná evakuace," dodala.

Zranění byli převezeni do Fakultní nemocnice Ostrava, jednoho z nich, který kromě popálenin utrpěl i zlomeninu, transportoval vrtulník.

Tragičtější byly následky výbuchu v jiné ostravské koksovně v dubnu 2009. Tehdy v areálu Koksovny Svoboda zemřeli dva muži ve věku 51 a 55 let a další muž utrpěl zranění. V koksárně explodoval čpavkovod, na který dělníci montovali izolaci. Smrtelná poranění způsobila tlaková vlna při výbuchu a odlétávající trosky.

Černá Dvořáková uvedla, že nehoda podobného rozsahu jako dnes se v huti naposledy udála v 80. letech, tehdy to ještě byla Nová huť Klementa Gottwalda. "V posledních několika letech patří továrna ArcelorMittal Ostrava mezi jednu z nejlepších v hutní skupině, co se týče snižování počtu úrazů. Všechny továrny ArcelorMittal se zavázaly plnit program Cesty k nulové úrazovosti, která má za cíl být nejbezpečnější ocelářskou společností na světě," dodala mluvčí.

ogoOndřej Golis, ČTK