Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neznámý kupec vydražil zámek v Panenských Břežanech, který obýval Heydrich. Za 38 milionů

Česko

  13:27
Panenské Břežany (u Prahy) - Dolní zámek v Panenských Břežanech u Prahy, který za druhé světové války obýval zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, byl v pátek vydražen za 38,7 milionu korun. ČTK to zjistila na webu exekutorského úřadu. Kdo bude novým majitelem, není známo.

Dolní zámek v Panenských Břežanech na snímku z 23. dubna 2019. Zámek, kde bydlel za druhé světové války zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, se bude 10. května 2019 dražit. Vyvolávací cena zámku je 30 milionů korun, podmínkou účasti v elektronické dražbě je složení jistoty, která činí tři miliony korun. foto: ČTK

Schodiště v budově Dolního zámku v Panenských Břežanech na snímku z 23. dubna...
Hlavní sál a bývalá pracovna v budově Dolního zámku v Panenských Břežanech na...

Hodnotu nemovitosti znalec odhadl na 36 milionů korun, vyvolávací cena byla 30 milionů. Elektronická dražba trvala 1,5 hodiny. Dražební jistotu složili tři zájemci. O zámek, který jen od roku 2017 kulturní památkou, se utkali dva z nich. Vydražitel má nyní lhůtu ke složení kupní ceny.

Památník heydrichiády ukrývá tajemný prostor. Nikdo neví, co v něm je, říká správce chrámu

Objekt v empírovém slohu, jehož výstavba začala kolem roku 1840, je ve špatném technickém stavu. Společnost, které patří, je v likvidaci, dražbu nařídil exekutor. Před rokem 1989 v zámku fungoval Výzkumný ústav kovů, později areál, který zabírá přes šest hektarů, sloužil jako sklad.

Nacistický prominent Heydrich, který byl mimo jiné spoluautorem takzvaného konečného řešení židovské otázky, byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor. Zastupujícím říšským protektorem byl od září 1941 do června 1942. Zahynul po atentátu, který je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje.

V Panenských Břežanech je i takzvaný horní zámek, v němž za války bydlel další významný nacistický pohlavár Karl Hermann Frank. V barokním zámku je dnes památník národního odboje a útlaku. Součástí expozice jsou autentické předměty, například stůl vůdce sudetských Němců Konrada Henleina nebo kopie pankrácké gilotiny.

Autor:

Mohlo by vás zajímat