Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

V Paralelním polis měli slet hackeři. Varovali před ztrátou soukromí

Česko

  22:35
PRAHA - Chraňte si své soukromí, vyzývali hackeři na víkendovém festivalu v Paralelním polis. Kromě členů skupiny Ztohoven, kteří odhalili kompletní proniknutí do Hradu, dorazila i matka doživotně odsouzeného zakladatele internetového obchodu Silk Road. Představila se móda vytvořená na 3D tiskárně či fungování soudnictví bez státu.

Skupina Ztohoven ukázala, jak pronikla na Hrad. foto: Lidovky.cz

Od svého vzniku je alternativní prostor Paralelní polis azylem hackerů, aktivistů a umělců. Od pátku do neděle hostila kavárna již druhým rokem unikátní akci Hackers Congress popularizující virtuální měny a nabízející témata k zamyšlení ohledně internetové svobody a práva na soukromí.

Módní přehlídka představila oděvy a doplňky vzniklé 3D tiskem

Na festivalu má návštěvník bez vlastnictví virtuálních peněz problém. Od vstupenky až po šálek kávy, za vše platíte bitcoiny. Začít však není složité. Kavárna Paralelní polis nabízí jedno z nejlepších zázemí pro „internetové peníze“ v Česku.

„Tady máte kartičku, na které jsou bitcoiny, můžete si za ně koupit kávu,“ řekla mi pokladní u vchodu. Ač je prostor napěchovaný svítícími obrazovkami počítačů, kontroluje jména hostů na ošuntělém papíru - zajímavý kontrast.

Na dřevěných paletách, nahrazujících lavičku, posedávají hloučky lidí a čekají na zahájení programu. V jejich středu je často počítač. Pokud ne, každý drží v ruce alespoň chytrý telefon a nadšeně debatuje o nejnovějších trendech v informačních technologií.

„Udržujte anonymitu,“ hlásá cedule na každých dveřích. Fotit v této společnosti asi není příliš slušné. Přesto se na přednáška občas objevili jedinci, kteří si telefonem chtějí zvěční řečníka. Nikdo však nic nenamítá. Atmosféra zůstala po celou dobu bezkonfliktní a přátelská.

VIRTUÁLNÍ MĚNA BITCOIN

Bitcoin vytvořil v roce 2009 člověk pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Jedná se o open-source měnu (má otevřený kód a všechny transakce jsou viditelné), která funguje na bázi P2P sítě (stejně jako torrenty).

Je předem známo, kolik bude do oběhu uvolněno bitcoinů. Další už nikdy nemohou vzniknout. Jsou těženy pomocí matematických výpočtů a obtížnost těžby se postupně zvyšuje. Je tak nutnější stále výkonnější hardware a větší množství času pro výpočet.

S bitcoinem se obchoduje na speciálních burzách, na kterých se dají směnit za klasické peníze.

Paralelní polis propaguje virtuální měnu bitcoin.

Festival navštívilo zhruba dvě stě lidí a několik desítek hostů. Řada přednášejících byla ze zahraničí, a pokud se nemohli dostavit osobně, promlouvali k publiku skrze internet. Tento fakt nezabránil posluchačům ani klást otázky - jen je zvláštní, že řečníkovy nikdo nevidí do tváře.

Mezi největší hvězdy letošního ročníku patřila například Lyn Ulbrichtová – matka zakladatele nechvalně známého e-shopu Silk Road Rosse Ulbrichta. Ten dostal za jeho provozování doživotí. Z Ulbrichtové se dnes stala známá aktivista. Jezdí po světě a bojuje za osvobození svého syna. „Někdy mi přijde, jako by se manipulovalo s důkazy a případ se vystavěl atraktivně pro média,“ tvrdí.

Vystoupil i známý český spisovatel a publicista Ondřej Neff či módní designéři, kteří představili kolekci oblečení s doplňky vyrobenými na 3D tiskárně. „Zatím musíme zkoumat hranice, co nám nové technologie umožní,“ tvrdí Olo Křížová, spoluzakladatelka Czech Fashion Council. „Některé věci vypadají jako ze sci-fi, protože dřív nešly vyrobit a nejsme na ně zvyklí,“ odpověděla na otázku, proč móda dělaná pomocí 3D tiskáren působí tak futuristicky.

Jedno z témat bylo věnováno aktuální uprchlické krizi. Nizozemský novinář Sam Nemeth ukázal, jak běženci využívají pro své cesty moderní technologii a popsal putování několika z nich. „Když přistáli na ostrově Lesbos, tak mi psali: Tohle je ráj na zemi, jak asi musí být skvělý zbytek Evropy? Postupně ale vystřízlivěli,“ říká Nemeth.

Udržujte anonymitu, varovaly nápisy. Fotit a natáčet tak bylo velmi neslušné.
Hackers Congress 2015 v Paralelním polis.

Podle bezpečnostního experta Tomáše Zaťka je zase lepší vůbec nepoužívat chytrý telefon. „Pokud už ho musíte mít, tak bez sim karty. Komunikaci pak šifrujte a buďte obezřetní,“ varoval. Podle Zaťka není možné obnovit svého soukromí, pokud se člověk nevzdá části své pohodlnosti. „Soukromí už neexistuje,“ popsal aktuální stav.

Za Paralelním polis stojí neodmyslitelně skupina Ztohoven, o které se poslední dobou mluvilo převážně v souvislosti s rudými trenýrkami vlajícími nad Pražským hradem. Na Hackers Congress poprvé představila detaily, jak se jejím členům podařilo projít zabezpečením Hradu. Jak to udělali, si můžete přečíst ZDE.

Hackeři hledají jiné cesty, tvrdí jeden z organizátorů kongresu Jakub Šabata

Lidovky.cz: Je v Česku dostatečné povědomí o hackerské subkultuře?
Myslím, že ne. Pojem hacker je u nás stále vnímaný negativně. Lidé si neuvědomují, že jsou hackeři hodní a zlí. Jedni škodí a druzí se snaží lépe zabezpečit internet.

Lidovky.cz: Pro koho je vlastně takový kongres určený? Podle názvu si člověk vybaví složitá technologická témata. Může na takovou akci dorazit někdo, kdo se o informační technologie zajímá pouze skrze mainstreamová média?
Určitě. Ten program je koncipovaný na čtyřech základních tématech – věda a technologie, aktivistické umění, cryptoanarchie a tou poslední je decentralizovaná ekonomika a virtuální měny. Koho ta témata zajímají jen pasivně, tak si na kongresu určitě něco najde. Nejde tu jen o technické popisy, ale i myšlenkové koncepty, které jsou zajímavé.

Lidovky.cz: O hackerech panuje hodně až romantických představ. V hollywoodských filmech jsou to géniové jezdící v rychlých autech, v severských detektivkách to zase může být potetovaná žena s anarchistickým vzezřením. Jak vypadají hackeři, kteří chodí do Paralelního polis?
Hackeři jsou normální lidé. Jsou tam extroverti i introverti. Někteří vypadají šíleně - jiní zas normálně. Ale máte pravdu, ten obraz hackera ve společnosti je hodně divoký. Hacker má ale spíš znalosti a snaží se zároveň hledat i jiné cesty.

Lidovky.cz: V čem podle vás tento ročník překonal ten minulý?
Témata jsou širší a není to už jen o virtuálních měnách. Určitě považuji za úspěch, že se tu objevila Lyn Ulbrichtová – matka zakladatele Silk Road. Proběhla tu také česká premiéra filmu Deep Web. Zajímavá byla i módní přehlídka s vytisknutými doplňky. Zajímavý mi přišel i Paul Rosenberg, se svou představou soudnictví bez státu.

Jakub Šabata - Jeden z organizátorů festivalu Hackers Congress.

Autor: