Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Pardubickém kraji vyhlásili stav hromadného postižení osob, lůžka intenzivní péče došla

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pardubice  V Pardubickém kraji vyhlásili kvůli kritické situaci v nemocnicích stav hromadného postižení osob, řekla mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová. Hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD) v České televizi uvedl, že v regionu už nejsou pro pacienty s covidem-19 volná žádná lůžka intenzivní péče a někteří pacienti leží na přistýlkách.

Vyhlášení tohoto stavu znamená, že zdravotníci se nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je vyhlášení stavu na místě a odpovídá situaci. Je ale nutné, aby nemocnice nadále přijaly každého pacienta vyžadujícího ošetření. Další kraje se ke stejnému kroku zatím nechystají.

Netolický uvedl, že v případě potřeby hospitalizace nových pacientů s covidem bude kraj žádat o pomoc okolní kraje. Podle Semrádové je nyní v nemocnicích 501 pacientů s covidem, 69 z nich vyžaduje intenzivní péči. „Naše nemocnice vyčerpaly již veškeré kapacity jak své vlastní lůžkové péče, tak i takzvaných reprofilizovaných lůžek,“ řekl ČT Netolický.

„Koordinátoři intenzivní péče musejí nemocnice organizovat tak, aby nadále přijaly každého pacienta vyžadujícího ošetření. Nelze připustit, aby nebyla zajištěna základní nezbytná péče, a to i za cenu dočasné nemožnosti dodržení obvyklých standardů,“ citovalo ministerstvo zdravotnictví na twitteru Blatného. Připomněl, že převozy pacientů mezi nemocnicemi stále pokračují, aktivována je i zahraniční pomoc.

O vyhlášení stavu hromadného postižení osob od úterních 16:00 rozhodlo podle Semrádové představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje, která sdružuje krajské nemocnice. „Rostoucí počty hospitalizací a dlouhodobě přetížená intenzivní péče vygradovaly v situaci, kdy čtyři z pěti našich nemocnic v tuto chvíli nejsou schopné přijímat další pacienty s koronavirem do intenzivní péče,“ uvedla. Krajský koordinátor intenzivní péče informoval mimo jiné o tom, že zažádal o umístění jednoho pacienta mimo Pardubický kraj. Některé další epidemií silně postižené kraje převážejí pacienty jinam už delší dobu.

„Počet denních příjmů je v tuto chvíli kolem 70 a ten počet neodpovídá počtu pacientů odcházejících na doléčení do domova,“ uvedl Netolický. Podle něj je celá situace opravdu mimořádná, nemocnice v kraji ji dosud nezažily. V nemocnicích od pondělí pomáhá 26 krajských hasičů. Nemocnice trpí nedostatkem personálu, a to i kvůli jiným chorobám než covid. Už před časem nemocnice zastavily neakutní zákroky, včetně plánovaných onkologických operací.

Na odděleních, která se nestarají o covidové pacienty, zdravotníci a lékaři péči dál poskytují, ale pandemie ovlivňuje jejich chod, řekla Semrádová. „Vše s pacientem řešíme individuálně, některá péče je odkladná. Pokud je péče neodkladná, neodložitelná, tak ji samozřejmě poskytujeme, včetně akutní operativy například u onkologických pacientů. Nemocnice funguje dál, ale je ve zvláštním režimu,“ řekla Semrádová.

Další kraje zatím neplánují vyhlášení stavu hromadného postižení osob. V Libereckém kraji dosud nemocnice péči o pacienty podle krajského radního pro zdravotnictví Vladimíra Richtera (ODS) s vypětím zvládají. „Když bychom ale na tom byli podobně jako v Pardubickém kraji, tak bychom také takový stav vyhlašovali,“ dodal. Podle něj bude záležet na dalším vývoji pandemie v kraji i na tom, zda jim vypomůže armáda. Jihomoravský kraj zatím stav hromadného postižení osob neplánuje vyhlásit, ale podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se k němu blíží. „Nejbližší dny ještě vydržíme,“ řekl Grolich. Ani ve Zlínském kraji se k vyhlášení nechystají. „Zatím toto nepotřebujeme. A děláme maximum, ať nemusíme,“ řekl hejtman Radim Holiš (ANO).

Stav hromadného postižení osob je mimořádná událost, při níž se dané zdravotnické zařízení dostává do režimu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče. Poskytovatel jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných či reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopen další kapacity vytvořit či při dalším navyšování počtu lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče. ¨

V praxi to znamená, že nemocnice mohou postupovat podobně jako u hromadných neštěstí. V takovém případě se zdravotníci nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podobně jako u velkých neštěstí nebo nehod se lékaři soustředí v první řadě na záchranu životů.

V posledních letech byl stav hromadného ohrožení osob vyhlášen například Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje (ZZS PK) počátkem září 2018, kdy spadl malý vrtulník Robinson na výrobní halu v Plzni a při neštěstí zemřeli čtyři lidé. O pár dní později byl vyhlášen tento stav v souvislosti s rozsáhlým požárem ubytovny v Plzni-Karlově, při kterém se zranilo přes 10 lidí.

 V Pardubickém kraji v pondělí přibylo 871 nakažených covidem. Minulé pondělí testy prokázaly koronavirus u 803 lidí. Za posledních 24 hodin v kraji zemřelo kvůli covidu 17 lidí. Aktivních případů je teď v kraji 8945, vyléčilo se 59.992 lidí. Zemřelých je celkem 918.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...