Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Paříži září mladá Slovenka

Česko

Je krásná, umí to s raketou a ve středu porazila bývalou světovou jedničku. Veškeré naděje slovenského tenisu se teď upínají na Roland Garros k Dominice Cibulkové.

O KOM SE MLUVÍ

PRAHA Petra Kvitová marně hledá formu ze začátku roku, Iveta Benešová nemůže setřást zklamání z fedcupového semifinále a Nicole Vaidišová se stále topí ve výkonnostní krizi. Zatímco české tenistky v posledních měsících tápou, Slovensko má na kurtu hvězdu. Jmenuje se Dominika Cibulková.

Půvabná dvacetiletá blondýnka ve středu dosáhla nejen největšího osobního úspěchu, ale také posouvá dosavadní hranice slovenského tenisu. V souboji dvou krásek porazila na Roland Garros bývalou světovou jedničku Marii Šarapovovou a stala se teprve druhou Slovenkou, která postoupila na grandslamovém turnaji mezi nejlepší čtyřku. To se předtím povedlo pouze Daniele Hantuchová na loňském Australian Open.

Nyní devatenáctá hráčka světového žebříčku Cibulková je dlouhodobě považovaná za nejperspektivnější slovenský talent. S tenisem začínala v osmi letech, kdy v ní rodiče chtěli vzbudit lásku ke sportování. „Zkoušeli jsme nejdříve vodní lyžování a plavání. Pak se mi do ruky dostala raketa. Možná to byl osud, ale tenis mě strašně bavil a nechtěla jsem už měnit,“ prozradila Cibulková.

Po problémech si nevěřila Tvrdě trénovala a její kariéra stoupala strmě vzhůru. V roce 2005 vyšplhala na třetí místo juniorského světového žebříčku a posléze vstoupila mezi profesionály.

Na první grandslam se kvalifikovala v roce 2007 a šlo právě o French Open. Už tenkrát překvapila, protože došla až do třetího kola. Rodačka z Bratislavy zatím nevyhrála žádný turnaj okruhu WTA, ale ve svém věku dokáže potrápit nejednu věhlasnější soupeřku. Před pařížským turnajem by přitom na sebe určitě nevsadila ani pěťák. Po rozchodu s rakouským tenistou Jürgenem Melzerem následovaly vleklé zdravotní problémy s třísly. Cibulková tudíž neskrývala dojetí už po postupu do čtvrtfinále slavného pařížského turnaje.

„Kdyby mi někdo řekl, že dojdu tak daleko, asi bych mu řekla, že se zbláznil. Po tom všem, co jsem si letos prošla. Nehrála jsem od dubnového turnaje ve Stuttgartu. Do Paříže jsem přijela jen s malou dušičkou. A podívejte – přežila jsem první týden a jsem stále ve hře,“ neskrývala nadšení slovenská jednička. To však ještě netušila, že může pomýšlet mnohem výš. Když porazí dnes Rusku Dinaru Safinovou, zamíří do finále a slovenské tenisové příručky se budou znovu přepisovat. Cibulková se navíc v červenci porovná také s nejlepšími českými tenistkami. Díky svému postavení v žebříčku, které si po druhém grandslamovém klání sezony pravděpodobně ještě vylepší, se stane nejvýše nasazenou hráčkou turnaje Prague Open na Štvanici.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...