Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V pátek přibylo 11 549 potvrzených případů covidu, méně než ve čtvrtek. Nemoc se nejvíce šíří na Pelhřimovsku

Lékařka plicního oddělení JIP ve Fakultní nemocnici v Plzni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékařka plicního oddělení JIP ve Fakultní nemocnici v Plzni. | foto: Dan MaternaMAFRA

Praha Laboratoře v pátek v Česku odhalily 11 549 nově nakažených koronavirem. Proti čtvrtku je to pokles zhruba o 1700 případů, proti minulému pátku asi o 2000. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Do bilance obětí přibylo od večerní aktualizace dat dalších 42 úmrtí, celkový počet zemřelých s covidem-19 se tak zvýšil na 4526.

Od březnového začátku epidemie se v České republice koronavirem nakazilo více než 400 000 lidí, téměř 230 000 z nich se už vyléčilo. Aktuálně v zemi je 169 367 potvrzených případů nemoci, většina s mírným průběhem. Ve čtvrtek bylo hospitalizovaných 8276 lidí, z toho 1180 ve vážném stavu. 

Počet pacientů s covidem-19 od října setrvale stoupal. Poslední tři dny stagnuje. Podle národního koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého je ale lůžkový systém enormně zatížen, nadále je však schopen pojmout další nemocné. Rozdíly jsou mezi jednotlivými kraji. Pacienty s covidem-19 přepravují kvůli zatížení nemocnic ze Zlínského kraje jinam, například v pátek sanitky převezly ze Zlína, Uherského Hradiště a Kroměříže pět lidí ve vážném stavu do pražské Fakultní nemocnice v Motole. 

Podle dat Národního dispečinku intenzivní péče je nyní v českých nemocnicích obsazeno zhruba 60 procent z 2097 lůžek s umělou plicní ventilací (UPV). Na odděleních JIP a ARO je momentálně v zemi více než 4000 lůžek, volná je necelá čtvrtina z nich.

Nemocnice ve Zlíně je stále zahlcena pacienty.
Ve středu zde bylo 207 pacientů, z toho na intenzivní péči je 25.

V tomto týdnu zemřelo zatím s koronavirem 913 lidí, z toho 239 v úterý, dosud nejvíc za jediný den. Na pátek připadá 110 úmrtí, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích ještě stoupají. Od 19. října byl denní počet obětí vždy vyšší než sto.

Stále vysoký je podíl pozitivních testů na koronavirus, drží se nad 30 procenty. Ve čtvrtek dosáhl 31,24 procenta a ve středu 34,59 procenta, což je dosud nejvyšší hodnota od začátku epidemie. Laboratoře vyhodnotily od úterý do čtvrtka denně přes 42 000 testů. Páteční bilanci testů ministerstvo zveřejní v sobotu vpodvečer. 

Ústav zdravotnických informací (ÚZIS) předpovídá za listopad 350 000 nakažených, v prosinci 288 000 nových případů. Pro výraznější pokles, který by znamenal v prosinci jen zhruba 50 000 nakažených, by bylo třeba snížit reprodukci viru ještě o dalších 25 procent. Reprodukční číslo, které uvádí průměrný další počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je nyní podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška 1,01. Pro rychlejší zpomalování epidemie je třeba ho snížit pod jedna.

Nemoc se nyní nejvíce šíří na Pelhřimovsku, kde za v uplynulých sedmi dnech zaznamenali 1111 nakažených na 100 000 obyvatel. Přes 1000 se tento údaj dostal ještě na Vsetínsku a Písecku. Relativně nejlépe na tom je aktuálně Praha s 344 případy na 100 000 obyvatel v uplynulém týdnu.

Celorepublikový údaj i čísla pro jednotlivé kraje mezi nulou a 100 bude poskytovat připravované rizikové skóre šíření epidemie. Vedle čísel bude vymezeno také barevně na škále od zelené přes žlutou po červenou. Tabulka souvisejících opatření bude hotová do pondělí, bude se používat od následujícího týdne, uvedl v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Zástupce přednosty anesteziologické kliniky VFN Martin Balík hovoří s novináři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...