Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Za den přibylo 26 597 případů, dvakrát víc než před týdnem. I přes vysoké počty se ve špitálech situace lepší

ilustrační snímek foto: Jakub Stadler, MAFRA

Laboratoře v Česku odhalily v pátek 26 597 nových případů nemoci covid-19, to je dvakrát víc než před týdnem. Dalších 3076 lidí se nakazilo koronavirem opakovaně. Odběrová místa provedla skoro 142 700 testů, zhruba o 42 000 víc než před týdnem. Celostátní týdenní incidence se dostala na rekordní hodnotu 1353 případů nákazy na 100 000 obyvatel.
  7:48aktualizováno  8:05

Epidemie v posledních dnech skokově roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron. I přes vysoké počty nakažených v tomto týdnu pacientů s covidem v nemocnicích zatím dál ubývá. Před víkendem jich bylo 1566, zatímco minulý pátek 1844. V těžkém stavu je podle posledních údajů 214 nakažených, v mezitýdenním srovnání o třetinu méně.

V příštích týdnech by se mohl tento trend zřejmě změnit a hospitalizovaných včetně těch na jednotkách intenzivní péče bude přibývat. Podle odborníků se nynější vysoké záchyty pozitivních mohou v nemocnicích projevit s odstupem zhruba dvou týdnů. Omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění bývá podle studií lehčí.

Omikron také podle odborníků mnohem pravděpodobněji proráží postinfekční imunitu. Kvůli tomu narůstá počet opakovaných nákaz. Ministerstvo je eviduje odděleně od nových nákaz, v pátek mělo opakované pozitivní testy 3076 lidí, celkově bylo takových případů 55 175.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 laboratoře odhalily přes 2,7 milionu případů nákazy. S prokázaným koronavirem dosud zemřelo 37 021 lidí. Úmrtí na rozdíl od nakažených nyní nepřibývá, v tomto týdnu je zemřelých denně většinou mezi dvaceti a třiceti, na přelomu roku se počty obětí pohybovaly ve vyšších desítkách.

Incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 000 obyvatel, roste od začátku roku. K dnešku stouplo na 1353, tak vysoko za celou dobu epidemie dosud nebylo. Předchozí maximum z loňského 25. listopadu činilo 1234. Nárůst zaznamenávají v posledních dnech všechny kraje. Nejhorší situace je nadále v Praze, incidence tam znovu stoupla na 2364. Nejméně potvrzených nových nákaz za sedm dnů na 100 000 obyvatel zůstává na Vysočině - 817.

O zrychlování epidemie svědčí i takzvané reprodukční číslo ukazující, kolik jeden pozitivně testovaný člověk nakazí v průměru dalších lidí. K dnešku činí 1,99, uvedlo ministerstvo v aktuální tiskové zprávě. Na začátku tohoto týdne mělo hodnotu 1,54 a minulý víkend zhruba 1,3. Čím víc je číslo nad jednou, tím se nákaza v populaci šíří rychleji.

Tento týden byl co do počtu potvrzených nákaz rekordní: v úterý přibylo 28 493 případů, zatím nejvíc od vypuknutí epidemie v ČR. Každý pracovní den počet infekcí přesáhl 20 000, v průměru činil přes 25 000. Ve skutečnosti je podle odborníků nakažených v populaci podle odhadů dvakrát až třikrát víc, než zachytí testy.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Laboratoře v posledních dnech provádějí stále více testů, mimo jiné kvůli zavedení povinného testování zaměstnanců a živnostníků dvakrát týdně. Část firem se totiž rozhodla testovat své zaměstnance antigenními testy, které provádějí zdravotníci. Jejich výsledky se na rozdíl od samotestů projeví v denní statistice. Více lidí chodí také na PCR testy, jeho negativním výsledkem mohou totiž ti s pozitivním antigenním samotestem ukončit pětidenní karanténu dřív.

Uplynulý den laboratoře provedly 25 606 antigenních a 117 059 testů. Oproti minulému pátku, kdy se ještě ve firmách testovat nemuselo, bylo nyní antigenních asi o 7200 víc a PCR testů o 36.400 víc. Pozitivita testů zůstává vysoká. Zhruba 36 procent je u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky. U preventivních testů je to přes 12 procent.

Těžkým průběhům covidu má bránit očkování. Politici a odborníci zdůrazňují význam posilující dávky, registrace na ni po víkendu začne i pro zájemce od 12 do 18 let. V pátek dostalo vakcínu proti covidu 58 669 lidí, z nich si zhruba 52 700 přišlo pro posilující dávku, jejich počet tak přesáhl 3,5 milionu. Před týdnem vykázali zdravotníci přes 92 500 podaných dávek. Dokončené očkování má v zemi víc než 6,75 milionu lidí, celkově se za víc než rok očkování v ČR aplikovalo přes 16,7 milionu dávek.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat