Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V pátek došlo k dalšímu enormnímu nárůstu. Přibylo už 4525 případů, to je o 1400 více než ve čtvrtek ve stejnou dobu

Oddělení klinické mikrobiologie na Bulovce. Testy na covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oddělení klinické mikrobiologie na Bulovce. Testy na covid-19. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nárůst počtu potvrzených případů koronaviru v Česku dál stoupá. V pátek zatím přibylo 4525 potvrzených případů covidu-19, zhruba o 1400 více než v rekordní čtvrtek ve stejnou dobu.

Počet úmrtí s koronavirovým onemocněním stoupl k pátečnímu podvečeru o 29 na 898, z toho 18 zemřelých připadá na pátek. Dál roste i počet hospitalizovaných, v nemocnicích jich bylo ve čtvrtek podle posledních dat ministerstva zdravotnictví 1893, o 152 více než ve středu. Ve vážném stavu je 412 pacientů, o 46 více než předchozí den.

Počty potvrzených případů potřetí v tomto týdnu překonaly rekord, další zřejmě bude za pátek. Celkem se od začátku března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, nakazilo koronavirem přes 105 000 lidí. Zhruba 51 700 se už vyléčilo a zhruba 52 700 lidí se s nákazou aktuálně potýká, aktivních případů je nyní tedy více, v minulých dnech byl tento poměr opačný.

Laboratoře ve čtvrtek provedly 17 188 testů, zhruba o 6000 méně než ve středu a v úterý. Nakažených mezi testovanými bylo ve čtvrtek nejvíce od začátku epidemie, 31,4 procenta.

Nejvíce se covid-19 v poslední době šíří na Uherskohradišťsku. Za posledních sedm dní tam bylo zaznamenáno asi 484 nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Druhý nejvýraznější nárůst má Náchodsko se 445 případy na 100 000 obyvatel a Liberecko s 391 případy.

„Situace v rámci České republiky není dobrá. I nadále se potýkáme s vysokým počtem nárůstů, které mají i exponencionální charakter. Žádám všechny občany, aby respektovali opatření, která jsme zavedli nebo zavádět budeme,“ uvedl v pátek v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). 

Komunitně se nemoc covid-19 šíří podle ministerstva zdravotnictví už v pěti krajích. Ve třetím stupni rizika s červenou barvou jsou na mapě Praha, Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj, ostatní jsou oranžové.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek varoval před dalším zpřísněním opatření proti šíření nákazy. Může podle něj dojít i na takzvaný lockdown, tedy uzavření země jako na jaře v počátcích epidemie. Právě v pátek přitom začala platit tvrdší omezení, která způsobují ztráty třeba restauracím, fitness centrům nebo zoologickým zahradám, a další zpřísnění je naplánováno od pondělka.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...