Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Za pátek přibylo 8963 nakažených, nejméně ve všední den od 4. listopadu. Incidence klesla ve všech krajích

Nový školní rok začal hromadným testováním na onemocnění covid-19 i v jihlavské základní škole Otokara Březiny. foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Epidemie v Česku dál zpomaluje, v pátek testy odhalily 8 963 nových případů koronaviru. Je to nejméně ve všední den od 4. listopadu. V mezitýdenním srovnání je nárůst zhruba o 3 400 nižší. Dál klesá i počet hospitalizovaných, v pátek vyžadovalo nemocniční péči 5 266 pacientů s onemocněním covid-19, z nich 889 bylo v těžkém stavu.
  8:38

Spolu s poklesem denních případů prokázané infekce klesá i týdenní incidence. Na 100 tisíc obyvatel připadá nyní v Česku 671 případů za posledních sedm dní, předchozí den to bylo 704. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

K sobotě se incidence snížila ve všech krajích. Nejvyšší je nově v Libereckém kraji, kde za posledních sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel 824 nakažených. Následuje Vysočina s incidencí 807. Relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj s 347 případy covidu na 100 tisíc obyvatel v uplynulém týdnu. 

Laboratoře provedly v pátek zhruba 95 tisíc testů, asi o 15 tisíc méně než před týdnem. Pozitivita klesla u všech třech typů testů. V případě nejčastějších preventivních dosáhla 4,21 procenta, před týdnem byla 5,26 procenta. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, klesl podíl pozitivních o téměř čtyři procentní body na 26,02 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, se pozitivita snížila o necelý procentní bod na 10,31 procenta.

Očkování proti koronaviru v pátek podstoupilo 93.538 lidí, přibližně o 6400 méně než před týdnem. Největší zájem byl opět o třetí posilující dávku, kterou dostalo 70.144 lidí. Naopak poprvé bylo očkováno 7474 zájemců. Vakcinace proti covidu začala v Česku na konci loňského roku. Od té doby aplikovali zdravotníci 14,85 milionu dávek, ukončené očkování má 6,56 milionu lidí.

Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo téměř 2,4 milionu lidí, z nich 35 149 zemřelo.

Konec nouzového stavu

Nová vláda včera oznámila, že nepožádá o prodloužení nouzového stavu kvůli covidu-19, řekl premiér Petr Fiala po prvním zasedání kabinetu. K debatě o něm by se vrátila, pokud by se situace zhoršila. Ten tak automaticky skončí 25. prosince a s ním i některá omezující opatření. I tak vyzval nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek k tomu, aby lidé raději bujaře neslavili.

„Po konci nouzového stavu budou platit jen opatření podle pandemického zákona,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Třeba restaurace by tak měly dostat možnost mít otevřeno i po 22. hodině, stejně tak budou znovu moci otevřít vánoční trhy. Kabinet podle něj bude rychle reagovat podle doporučení odborníků.

Doplnil, že vláda musí nakoupit dostatek antigenních testů a navýšit kapacity testů PCR, a to včetně testů diskriminačních, kterými lze identifikovat mutaci.

Dosavadní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch doporučoval nové vládě prodloužit nouzový stav nejméně do začátku příštího roku. Kabinet může nouzový stav vyhlásit maximálně na 30 dní, jak to udělala v listopadu vláda Andreje Babiše.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!