Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Peru objevili dosud izolované indiány

Česko

MADRID Desítka slaměných chatrčí na břehu řeky Las Piedras svědčí o tom, že v hraniční oblasti mezi Peru a Brazílií existují dosud nekontaktované indiánské kmeny, jež žijí izolované v amazonském pralese. Napsal to španělský deník El Mundo.

O tom, že tyto kmeny vůbec existují, poskytly informace letecké snímky peruánského Národního institutu pro přírodní zdroje. Z letounu bylo možné spatřit 21 indiánů, kteří zřejmě patří ke kmeni Mashcopiro. Při přeletu jedna z žen v doprovodu dítěte třímala v rukou šípy a hrozila směrem k letadlu. Ostatní se ukryli. Podle organizace Survival International Peru sice oblast vyhlásilo za chráněnou rezervaci, ale pronikají do ní nezákonní dřevorubci podobně jako do dalších oblastí Amazonie.

„Našli jsme ještě pět dalších míst se stejným typem přístřeší na stejné řece,“ oznámil vládní činitel Ricardo Hon. Vládní orgány podle něho nemají v úmyslu tento kmen znovu vyhledat. Předpokládá se, že z 57 indiánských skupin na území Peru jich 15 nebylo nikdy kontaktováno.

Někteří amazonští indiáni se vyhýbají kontaktům s „civilizovanými“ lidmi, protože mají obavy ze zavlečení pro ně nových nemocí. Jiní se hluboko do pralesů uchýlili na útěku před ropným, dřevařským a jiným průmyslem. Historické zkušenosti ukazují, že od prvního kontaktu s cizinci do několika málo let vymřela třetina až polovina kmenové populace, upozornila Atossa Soltaniová z organizace Amamzon Watch se sídlem v kalifornském San Francisku.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...