Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Plzeňském kraji podepíší koaliční smlouvu STAN, Piráti, ODS a TOP 09

Josef Bernard. foto: ČTK

Plzeň - Plzeňský kraj povedou v následujícím období STAN + Piráti s ODS + TOP 09. Koaliční smlouvu mají podepsat ve středu. Ve 45členném zastupitelstvu budou mít 25 křesel. Po pátečním jednání jsme se přiblížili hranici stoprocentní jistoty, řekl ČTK bývalý hejtman, lídr a vyjednavač za STAN Josef Bernard.
  16:03aktualizováno  18:34

STAN s Piráty budou mít čtyři z devíti křesel radních, ODS a TOP 09 bude mít v radě pět míst včetně hejtmana.

„Také gesce radních a personálie už jsou definitivní,“ uvedl Bernard. Hejtmankou bude Ilona Mauritzová, jednička krajské kandidátky ODS, poslankyně a zastupitelka města Plzně. Má mít v gesci zdravotnictví. Bernard bude jejím prvním náměstkem, bude mít na starosti regionální rozvoj a životní prostředí a fondy EU. STAN získá náměstka pro dopravu, Piráti budou ručit za sociální věci a digitalizaci spolu s IT.

Piráti budou od 20. listopadu hlasovat o začátku vyjednávání o koalici s hnutím STAN ve sněmovních volbách

ODS bude mít dále náměstka pro ekonomiku, majetek a investice, kterým bude Pavel Karpíšek, senátor za ODS a starosta Vejprnic. Funkci hodlá vykonávat jako neuvolněný. Radním pro školství a sport bude Rudolf Salvetr, starosta Klatov, druhého největšího města v regionu. Turistiku a podnikání bude řídit Marcela Krejsová, dosavadní náměstkyně pro ekonomiku a pověřená hejtmanka. TOP 09 bude mít radního pro kulturu a památkovou péči, jímž se stane Marek Ženíšek.

„Dnes jsme doladili programové priority a některé právnické formulace. Odcházíme s tím, že je to definitivní verze, kterou ještě musíme projednat ve stranických orgánech. A pokud budou takto odsouhlaseny, tak ve středu opravdu můžeme podepsat koaliční smlouvu,“ uvedl Karpíšek. Podle informací ČTK by to mělo být v 18:00. Ustavující schůze nového zastupitelstva bude ve čtvrtek 12. listopadu od 10:00.

ANO získalo ve volbách 12 mandátů, ODS má 11 křesel, STAN a Piráti shodně po sedmi křeslech. SPD a ČSSD mají po třech zastupitelích, KSČM dva. Ještě před volbami vytvořila koalici ODS s TOP 09, po sečtení volebních výsledků se pak spojili STAN a Piráti.

Strany se dohodly na tom, že zruší všechny komise a naopak zvýší počet výborů, jichž bude 15. STAN a Piráti budou předsedat osmi z nich. Výbory budou mít místo dosavadních 17 jen 11 členů.

„Ilona Mauritzová už před volbami avizovala, že pokud bude zvolena hejtmankou, tak nebude znovu kandidovat do Sněmovny,“ uvedl Karpíšek.

V Plzeňském kraji se po měsíci jednání schyluje ke krajské vládě. Ve hře je koalice STAN, Pirátů, ODS a TOP 09

Bernardovou programovou prioritou je adaptační plán kraje, který se má do roka vypracovat a pak postupně do deseti let rozpracovávat. „Tedy zadržování vody v krajině, kterou chceme navracet k normálu. Mají to i jiné kraje, my jsme trochu zaspali,“ uvedl. Nebudou se privatizovat nemocnice. „Chceme udržet jejich ztrátu do 300 milionů a snižovat ji,“ řekl. Nové vedení kraje se dohodlo, že se bude aktivně snažit získat 480 milionů Kč na stavbu regionální galerie. „Ale zároveň zpracujeme studii na využití budovy městských lázní v Plzni, kde bychom chtěli zázemí pro galerii, environmentální a informační centrum kraje,“ uvedl Bernard.

Sušickou nemocnici, která patří městu a hrozí jí úpadek, chce kraj zachovat a začlenit ji mezi šest krajských nemocnic. Dále plánuje zvýšit počet lůžek v sociálních ústavech o 150, dnes má kraj 12 domovech asi 2200 klientů. „A chceme vybudovat bezplatné poradenské centrum v oblasti právní a ekonomické pro lidi v exekuci a další pro oblast sociálních bytů, hlavně pro starosty,“ uvedl. Nemusí jít o úřad kraje, může to zajistit nezisková organizace. K řešení pandemie bude každý den zasedat zúžený krizový štáb jako na jaře. Bude kontrolovat strategické zásoby ochranných pomůcek a nastavovat opatření v ústavech a nemocnicích.

Autor:

Mohlo by vás zajímat