Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Plzni ožívá bednářské řemeslo

Česko

PRAHA Plzeňský pivovar je jedním z posledních míst v Evropě, které udržuje při životě bednářské řemeslo. Včera prazdrojští bednáři provedli smolení sudů, a po dvou letech je tak znovu utěsnili.

Po více než třiceti letech se navíc začal tým bednářů rozrůstat a před měsícem Plzeňský Prazdroj otevřel novou dílnu bednářů. Včera se novým bednářským tovaryšem stal dosavadní učeň Michal Řehořák. Loni byl do bednářského cechu přijat Martin Sládek.

Bednárna plzeňského pivovaru je jediná svého druhu ve střední Evropě a v současné době zaměstnává devět bednářů, kteří vyrábějí a udržují v chodu dubové sudy a kádě na výrobu piva v takzvaném sklepním skanzenu.

Pivo ze skanzenu se používá ke srovnání kvality s moderní výrobou, aby se udržela stále stejná chuť. Návštěvníci pivovaru mohou také nepasterované a nefiltrované pivo z ležáckých sudů ochutnat.

Původní bednárna pochází z roku 1842 a v dobách její největší slávy, na konci 19. století, zaměstnávala na 150 lidí. Tehdy pivovar využíval šest tisíc kusů ležáckých sudů.

V roce 1931 však plzeňský pivovar zřídil mechanickou bednárnu a od té doby se počet pracovníků nezvyšoval. V roce 1975 byla ukončena odborná výuka bednářských učňů v závodním odborném učilišti a dnešní bednářská četa je poslední svého druhu ve střední Evropě. Výroba ležáckých sudů se obnovila až roku 2004. V současnosti má pivovar k dispozici 50 sudů a 50 kádí.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...