21. července 2019 15:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Polsku jako na pustém ostrově. Česká rodina ‚ztroskotala‘ a na tři dny uvázla u dálnice

Automobil české rodiny, který zůstal stát u dálnice v Polsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobil české rodiny, který zůstal stát u dálnice v Polsku. | foto: Starosta města Goleniów Robert Krupowicz.

VARŠAVA Kuriózním způsobem si prodloužila dovolenou rodina z Náchoda. Při zpáteční cestě se jí totiž porouchalo auto, telefony přestaly fungovat a na opravu dopravního prostředku peníze neměla. Češi proto celé tři dny zůstali u silnice poblíž města Goleniów. Pomoc měla dorazit z Česka, jenže babička se místo do Polska omylem vydala do Berlína, kde jí došlo palivo.

Pár se třemi syny se vracel z přímořského města Mezizdroje v polském Západopomořanském vojvodství, informovala polská televizní stanice TVN24. Auto, které rodina koupila těsně před cestou, však zničehonic vypovědělo službu. Vozidlo tak zůstalo stát u dálnice poblíž města Goleniów. Zavolat pomoc nešlo, neboť rodině nefungovaly mobilní telefony a navíc kvůli vysoké rychlosti na dálnici nebyl nikdo ochotný zastavit. 

Rodina zůstala stát tři dny u dálnice v Polsku, pomoci se jim dostalo od...

Rodina zůstala stát tři dny u dálnice v Polsku, pomoci se jim dostalo od místních. | foto: Facebook/Robert Krupowicz – Twój Burmistrz Goleniowa

Rodina se tak rozhodla napsat na kus papíru nápis SOS a čekala, jestli někdo zastaví. Což se po třech dnech skutečně stalo. České turisty postřehl polský řidič kamionu, který sice nejprve projel kolem, ale později se vrátil. Rodině nabídl vodu a zkontaktoval i českou ambasádu v Polsku.

Následně bylo rodině odtaženo auto právě do nedalekého Goleniówa, kde se ubytovala v hotelu JF Duet. Majitelka je zde nechala bydlet zdarma, a dokonce je pozvala na dovolenou příští rok. Ani za opravu vozu nemuseli Češi nic platit, náklady zaplatil místní podnikatel. „Doufám, že si Češi budou pamatovat na Goleniów a hodné lidi, kteří jim pomohli,“ napsal později starosta Goleniówa Robert Krupowicz na Facebook.

Na pomoc pak měla přijet podle serveru News Polsat babička, jenže se zvláštním omylem výrazně zdržela. Kvůli špatnému odbočení vyrazila místo směrem na polský Štětín na Berlín. Na území Německa pak ženě došlo palivo, takže zůstala stát na parkovišti. Pomoci se jí dostalo od muže právě ze Štětína, jemuž se podařilo ji úspěšně navigovat až do Goleniówa, kde se potkala s rodinou. Společně se pak mohli vydat na cestu k domovu.

„Snad budou mít šťastnou cestu. Doufám, že nedostaneme další zprávu o jejich putování z Mnichova či Lisabonu,“ poznamenal s usměvavým emotikonem na svém Facebooku starosta Krupowicz.

Lidovky.cz