Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V úterý zatím v Česku přibylo 910 případů koronaviru, dalších 17 lidí nemoci podlehlo

Mimo bílých kombinéz s kapucí chrání zdravotní personál i dvoje rukavice a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimo bílých kombinéz s kapucí chrání zdravotní personál i dvoje rukavice a... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha  Počet potvrzených případů nemoci covid-19 se v pondělí, kdy byl státní svátek, zvýšil o 1285, podobně jako v neděli. Třetí den za sebou tak byl denní nárůst případů pod 2000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ve volné dny se ale testuje méně než v pracovní. V úterý zatím laboratoře odhalily 910 nakažených. Od 1. března, kdy se v ČR objevily první případy koronaviru, bylo zaznamenáno 66 788 nakažených. Aktuálně nemocných je 33 460.

U většiny lidí má nákaza lehčí průběh, počet zemřelých ale roste. V úterý do statistik přibylo dalších 17 obětí. Dosud s covidem-19 zemřelo 635 lidí. Počet zemřelých s koronavirem za září převýšil počet úmrtí za duben. V dubnu jich bylo 206, za září dosud 210. Na úterý zatím připadá osm úmrtí, v pondělí zemřelo devět lidí. V sobotu a v neděli ale ministerstvo eviduje po 16 obětech, minulou středu jich bylo dokonce 20.

Počet lidí, kteří skončili s koronavirem v nemocnici, se podle údajů ministerstva zvýšil od začátku září zhruba pětinásobně na 825. Na více než pětinásobek stoupl i počet hospitalizovaných ve vážném stavu, je jich 187.

V ČR je podle Lékařské komory aktuálně také už skoro 1700 nakažených zdravotníků, z toho 400 lékařů a 700 sester. Podle zdravotnických odborů je třeba omezit zbytnou péči. Nemocnice, hygienické stanice a sociální služby by měly oslovit bývalé zaměstnance, pomoci by měli i studenti lékařských fakult a zdravotnických škol.

Případů covidu-19 původně přibývalo nejvýrazněji v Praze a okolí. Podle aktuálních údajů byl ale největší růst za posledních sedm dní na Pelhřimovsku, více než 247 nových případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. Následuje Uherskohradišťsko s 236 případy. V okrese Praha-západ bylo za uplynulý týden případů na 100 000 obyvatel 220, v Praze 213 a v okrese Praha-východ přes 208.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl, že nouzový stav kvůli koronaviru by mohl začít platit od pondělní spolu s novými opatřeními, která budou na dva týdny. O vyhlášení stavu nouze bude ve středu rozhodovat vláda. Od pondělí také zřejmě zavře střední školy v regionech s vyšším rizikem nákazy, další omezení se budou podle Prymuly týkat zejména volnočasových aktivit. Na rozdíl od jara se ale neplánuje uzavírání státních hranic.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Ministr zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Ministr zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Ministr zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...