Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V pondělí testy odhalily 126 nových případů koronaviru, z toho třetina připadá na Prahu

Česko

  8:39aktualizováno  11:13
Praha - Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 126 případů koronaviru, podobný počet jako v sobotu. V pondělí byl státní svátek a ve volných dnech bývá případů nákazy méně, protože se méně testuje. V neděli laboratoře potvrdily 105 nakažených.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Na 100 000 obyvatel stále připadá za poslední týden přes devět nakažených, což je nejvíc od poloviny června. Reprodukční číslo mírně kleslo na 1,2, už týden ale zůstává nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování epidemie. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Z pondělních případů připadá třetina na Prahu, 25 nakažených eviduje ministerstvo ve Středočeském a 18 v Plzeňském kraji. V dalších krajích testy v pondělí potvrdily méně než deset případů koronaviru, ve Zlínském kraji hygienici už dva dny nezaznamenali žádného nově nakaženého.

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku koronavirus potvrdil u víc než 1,668 milionu lidí, vyléčilo se zhruba 98 % z nich. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 30 312 nakažených, poslední tři dny jsou bez úmrtí. Nemocnice k pondělku pečovaly o 30 lidí s covidem-19, počet se za týden snížil o polovinu. Ve vážném stavu jsou tři pacienti.

Dávku očkování proti covidu v pondělí dostalo 31 969 lidí, celkem už jich zdravotníci rozdali víc než 8,56 milionu. Denní počty očkovaných jsou v posledních dnech nejnižší od konce května, vliv ale může mít prodloužený víkend, ve kterém lidé termín nechtěli, protože plánovali jet mimo města. Dokončené očkování má v Česku 3,53 milionu lidí, alespoň jednu dávku vakcíny dostalo víc než pět milionů zájemců. Většina vakcín je dvoudávková.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, k pondělku mírně kleslo na 9,1 z nedělních 9,3. Snížilo se ve většině krajů včetně Prahy, kde ale týdenní incidence zůstala nad 30, tedy nejvyšší ze všech regionů. Víc než deset nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden je ještě v Plzeňském a Středočeském kraji. Nejnižší je incidence na hodnotě 2,2 v Ústeckém kraji. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, k dnešku kleslo na 1,2 z pondělních 1,3.

Testů na koronavirus od soboty do pondělí postupně ubývalo. Metodou PCR bylo v sobotu testů víc než 37 500, v neděli zhruba 12 300 a v pondělí necelých 11 500. Podobně se snížil počet antigenních testů ze sobotních téměř 38 000 na pondělních zhruba 28 000. Pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, tak vyskočila k 2,5 %. Dosud se přitom téměř tři týdny držela pod procentem. Obdobně se po řadě týdnů dostal nad desetinu procenta podíl pozitivních u preventivních testů.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat