14. května 2017 18:56, aktualizováno  19:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V pondělí zasedne Bezpečnostní rada. Probere kyberútoky i Babišovy odposlechy

Ilustrační fotografie.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační fotografie. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Bezpečnostní rada státu se bude v pondělí zabývat i dopady masivních kybernetických útoků ve světě a českým postupem zajišťování kyberbezpečnosti. Na Twitteru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Členové rady by se ve Strakově akademii měli věnovat okolnostem vniku odposlechů rozhovorů vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a novináře Marka Přibila. O zařazení tohoto bodu na jednání rady Sobotku minulý týden požádal předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Prověření okolností, za kterých nahrávky vznikly a byly zveřejněny, žádá i jejich aktér Babiš. Ze tří nahrávek, nedávno publikovaných na webu, se zdá, že mohl ovlivňovat jím vlastněná média či mohl mít přístup k živým policejním svazkům.

Sobotka podal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na Babišovo odvolání z vlády, hlava státu zatím s tímto krokem otálí. Při zdůvodňování požadovaného odchodu Babiše z vlády sociální demokraté zdůrazňují, že vicepremiér lhal, když tvrdil, že nezasahoval do práce médií, která vlastnil, než je převedl do svěřeneckého fondu, jak mu uložil zákon.

Masivní kybernetický útok, jehož dopady chce Sobotka na zasedání také probrat, byl poprvé ohlášen v pátek a má 200 tisíc obětí v nejméně 150 zemích. Oznámila to v neděli Evropská policejní organizace Europol. Počítačový expert oslovený zpravodajskou stanicí BBC zároveň varoval před možností dalšího útoku, který může přijít velmi brzo, možná už v pondělí. Společnost Avast v neděli uvedla, že počet jí zastavených útoků celosvětově dosáhl 168.878, z toho 492 v České republice.

14.května 2017 v 15:00, příspěvek archivován: 14.května 2017 v 19:02

Zítřejší jednání Bezpečnostní rady státu se bude zabývat i dopady současných masiv.světových kyberútoků a naším postupem v kyberbezpečnosti.

ČTK