9. dubna 2017 15:50, aktualizováno  16:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stovky lidí v Praze demonstrují za zachování komunitního centra Klinika

Prahou prošla demonstrace Neničte Kliniku, neničte město! na podporu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prahou prošla demonstrace Neničte Kliniku, neničte město! na podporu... | foto: ČTK

PRAHA V Praze na náměstí Míru se kolem 15:00 sešlo na podporu žižkovského Autonomního sociálního centra Klinika asi 200 až 300 lidí. Protestují proti snaze vlastníka budovy, Správy železniční dopravní cesty, je z objektu vystěhovat. Demonstrace za Kliniku má být prvním krokem strategie, jak autonomní centrum zachovat.

Protest se z náměstí Míru přesouvá přes Václavské náměstí na Těšnov, kde jej zakončí koncert tří hudebních skupin, uvedli organizátoři z Kliniky. Během pochodu Prahou se průvod rozrostl o stovky lidí. Akci, při které se účastníci demonstrace mísí s návštěvníky velikonočních trhů, doprovází rytmy bubnů i soundsystému. Policie odklání dopravu a v průvodu je i antikonfliktní tým.

SŽDC budovu loni získala od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Squatteři objekt obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co úřad výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky již více než rok nelegálně. V lednu soud nepravomocně rozhodl o vyklizení Kliniky.

Podle aktivistů kliniky je další existence centra nejistá. „Poté, co o budovu Kliniky nestandardním způsobem požádala SŽDC a bez jakéhokoli projektu či normálně nezbytného schválení vládní dislokační komisí ji dostala, koná tato státní instituce stupňující se kroky k tomu, aby nás z domu dostala. Je zjevné, že nejde o budovu, ale o zničení Kliniky,“ uvedl jeden z aktivistů Jan Trnka.

Noc na Klinice.
Noční zásah na Klinice.

Mluvčí SŽDC Marek Illiaš v neděli v reakci zopakoval, že správa má k dispozici rozsudek, kde aktivisté dostali příkaz k vyklizení kliniky. „Aktivisté budovu využívají protiprávně,“ řekl mluvčí.

Podle místostarosty Prahy 3 Alexandra Bellu (ODS) rozsáhlá mediální, ale zejména politická podpora osídlenců Kliniky její protiprávní jednání do značné míry legitimizuje. „Je pravděpodobné, že dnešní demonstrace i následného pochodu se zúčastní právě i obyvatelé Kliniky. Myslím, že pro policii i majitele budovy je to nejlepší příležitost, jak Kliniku v klidu vyklidit a nastolit konečně právo a pořádek na území naší městské části. Další pokračování dosavadního stavu bych pokládal za jasný signál veřejnosti, že zákony v naší zemi se nemusí respektovat,“ řekl.

SŽDC nechala autonomnímu centru vypnout vodu a podle příznivců kliniky prý vyhrožuje statisícovými pokutami za ušlý zisk. Zároveň připravuje kompletní rekonstrukci objektu.

„Pokud si stát osobuje právo nechat tisíce budov chátrat a chrání právo developerů spekulovat s nemovitostmi v centrech měst, máme my právo domy obsazovat. Neshoduje-li se legalita s legitimitou, vybíráme si legitimitu,“ dodala členka Kliniky Jana Bednářová.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz