Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hnutí Chcípl PES znovu demonstrovalo v Praze. Na Malostranské náměstí přišly stovky lidí včetně poslance Volného

Česko

  11:18aktualizováno  18:59
Praha - Stovky lidí od rána demonstrovaly na pražském Malostranském náměstí kvůli protikoronavirovým opatřením a covidovým certifikátům. Protesty pořádaly hnutí Chcípl PES a Volný blok. Okolo náměstí zároveň projížděla troubící auta s českými vlaječkami, některé tramvaje musely kvůli provozu na chvíli zastavit. Shromáždění skončilo před 18:00, jednoho z účastníků policie oznámí pro podezření z přestupku, řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Vojtěchův veletoč s rouškami. Ještě v pátek tvrdil, že ve školách zůstanou. Kvůli epidemiologické situaci ale obrátil

Protestující drželi zejména vlajky, někteří měli transparenty upozorňující například na to, že kvůli koronaviru byly dlouho zavřené školy. Zazněly česká i slovenská hymna. Demonstraci přihlížely desítky policistů i členové antikonfliktního týmu. Podle mluvčího byla demonstrace celkově poklidná. Oznámen bude muž, který neuposlechl výzvu policistů, aby nevěšel vlajku na lešení, neboť hrozilo zranění. „Byl ztotožněn a pro neuposlechnutí výzvy úřední osoby bude oznámený pro podezření z přestupku, řešit to bude městská část Praha 1,“ řekl Rybanský.

Středeční protest proti koronavirovým opatřením a covidovým certifikátům na...
Demonstrace se účastní i poslanec Lubomír Volný.

Zaplněné Malostranské náměstí sledovalo zhruba v 15:30 projekci jednání Sněmovny, která se právě zabývala novelou zákona o ochraně veřejného zdraví, jež by měla stanovit právní rámec pro vydávání certifikátů. Při vystoupení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) lidé volali „Hanba!“. Desítky protestujících se seskupily před zábranami u Sněmovní ulice, kde situaci sledovala policie. Demonstranti spustili ohlušující pískot a troubení, křičeli „Máme toho dost!“

Vládní předlohu o vydávání covidových certifikátů navzdory naléhání ministra zdravotnictví ve středu Sněmovna odmítla schvalovat zrychleně ve stavu legislativní nouze. Podle většiny opozice je novela nadbytečná, část poslanců v čele s SPD takzvané covidové pasy zcela odmítá. Podle ministerstva zdravotnictví je uzákonění vydávání certifikátů nezbytné kvůli evropskému nařízení o zavedení Digitálního zeleného certifikátu, který má usnadnit od července cestování mezi členskými státy. Vojtěch uvedl, že bez zákonného zmocnění vydávat certifikáty hrozí, že soudy praxi označí za protiprávní.

Zavedení takzvaných covidových pasů, které by měly lidem od začátku července usnadnit cestování za hranice, ve středu definitivně schválil Evropský parlament. Bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci budou muset vydávat a uznávat všechny unijní země. Podle poslanců bude zavedení certifikátů zásadním krokem k obnovení svobody pohybu a pomůže nejen turistům, ale i přeshraničním pracovníkům či studentům.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!