11. července 2017 16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze havarovala sanitka. Do křižovatky vjela na červenou a skončila na boku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sanitka skončila po nehodě převrácena na boku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sanitka skončila po nehodě převrácena na boku. | foto: Hasiči Praha/Roman Půta

PRAHA Převozní sanitka soukromého dopravce se v úterý srazila na rušné křižovatce v pražských Štěrboholích s osobním autem. Jela na červenou se zapnutými majáky, ačkoli nepřevážela pacienta a není vybavena na výjezd k neodkladnému případu. Sanitka se po střetu převrátila na bok a řidič osobního vozu byl zraněn. Sdělili to mluvčí pražské policie Tomáš Hulan, mluvčí záchranné služby Jana Poštová a mluvčí hasičů Martin Kavka.

Nehoda se stala před 09:00 na křižovatce Průmyslové a Černokostelecké ulice. „V 08:52 jsme přijali oznámení o nehodě sanitky a bílé fabie. Sanitka jela na majáky, skončila na boku,“ uvedl Hulan. Mluvčí záchranné služby potvrdila, že sanitka není pražských záchranářů. Podle mluvčího hasičů patří soukromému dopravci.

Osobní auto podle policie vjelo do křižovatky na zelenou a sanitka se zapnutými majáky jela na červenou. „Obecně platí, že ten, kdo používá modrých majáků, může ostatní účastníky silničního provozu omezit, ale nesmí je v žádném případě ohrozit. A to se v tomto případě s největší pravděpodobností stalo,“ sdělil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Kdo je skutečně viníkem dopravní nehody, ale podle Hulana jednoznačně určí až další vyšetřování. „Policisté budou prošetřovat oprávněnost použití majáků řidičem převozní sanitky. Ten totiž v době události nevezl žádného pacienta a jako převozní sanitka nemohl ani spěchat poskytnout někomu neodkladnou lékařskou péči, neboť pro něco takového nejsou tato převozní vozidla ani vybavena,“ oznámil.

Sanitka skončila po nehoda převrácena na boku.
Ambulantní vůz v době nehody nikoho nepřevážel.

Pavel Rusý, který je ředitelem firmy vlastnící havarovanou sanitku, odmítl, že jejich vozy majáky zneužívají, uvedla televize Nova. Vůz podle něj pospíchal pro pacienta, který měl být z jedné nemocnice převezen do druhé. „Byl to urgentní transport požadovaný oblastní nemocnicí v režimu rychlé lékařské pomoci,“ řekl Rusý Nově. Sanitky firmy jsou podle něj součástí integrovaného záchranného systému.

„Používání, možná až zneužívání modrých majáků ze strany převozních sanitek vnímáme jako veliký problém,“ doplnil policejní mluvčí. „Při množství houkajících sanitek totiž ostatní účastníci silničního provozu časem nevěnují výstražným světlům až takovou pozornost. To výrazně stěžuje práci složkám integrovaného záchranného systému, tedy záchranářům, hasičům a policistům, kteří v danou chvíli spěchají k jednoznačně neodkladným událostem,“ uvedl.

Podle Poštové si nehoda vyžádala jednoho zraněného, 30letého řidiče osobního automobilu. Muž byl s pohmožděným hrudníkem a břichem převezen do Vinohradské nemocnice.

rsaRobert Sattler, ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz