3. prosince 2008 11:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze hořely tři supermarkety

Supermarkety Albert | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarkety Albert | foto: Lidové noviny

PRAHA Škodu za několik milionů korun způsobila série požárů, které v noci z pondělí na úterý vypukly v trojici pražských supermarketů Albert a Billa. Hasiči nevylučují úmyslné zapálení prodejen. Jeden supermarket Albert zůstal po požáru zavřený.

Mluvčí pražských hasičů Vít Pernica dnes řekl, že hasiči v noci z pondělí na úterý vyjížděli k požárům v zásobovací části supermarketů Billa v Praze 8 a v Praze-Čimicích. Zasahovali také u ohně, který zachvátil přepravky a papír uskladněný v zadní části supermarketu Albert v Praze 10.

"Nevylučujeme úmyslné zapálení," uvedl Pernica.

Požár poničil zboží
Policie dnes uvedla, že vyšetřuje pouze požáry dva. Jeden v Praze 8 u prodejny Billa a druhý v Praze 10 u supermarketu Albert. "Přestože se oba tyto případy udály v přibližně stejnou dobu, policie je prozatím nedává do souvislosti.

Po pachatelích obou skutků usilovně pátrá," sdělila mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Třetí požár v Čimické ulici taktéž v Praze 8 u nákladové rampy obchodu Billa nezpůsobil žádnou škodu, proto se jím policie nezabývá.

Společnosti Ahold, která supermarkety Albert provozuje, požár prodejny v Praze 10 podle předběžných odhadů způsobil škodu za zhruba osm milionů korun. Kouř z ohně totiž poničil značnou část uskladněného zboží. "Prodejna je zavřená. Kdy ji znovu zprovozníme, zatím nevíme," řekl mluvčí Aholdu Libor Kytýr. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody v rozsahu od osmi do 15 let.

Pachateli hrozí rok vězení
Ahold kvůli dočasnému uzavření požárem poškozené prodejny Albert navíc přijde i o část předvánočních tržeb, takže celkové škody budou zřejmě ještě vyšší. Ahold po nočním požáru v zadní části pražského supermarketu Albert podle Kytýra zvýší ostrahu a zabezpečení zázemí svých prodejen, aby se do toho prostoru nemohl nikdo nepovolaný dostat.

Mediální zástupce obchodního řetězce Billa Michal Donath řekl, že tato společnost zatím nevyčíslila výši škod, které požáry v zadních částech supermarketů Billa napáchaly. "Obě prodejny jsou v provozu," uvedl. Podle policie je předběžná škoda vyčíslena 180.000 korun a pachateli hrozí až jeden rok vězení.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz