Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Máte v pořádku řidičák? Na výměnu máte posledních pár hodin

Policejní kontrola (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní kontrola (ilustrační foto). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Na včasnou výměnu starého řidičského průkazu mají lidé už pouze necelé dva dny. Jen v Praze ji ale stále neudělalo přes 11 tisíc řidičů, přesto se tu fronty netvoří. Naopak v Ostravě čekají na registru od rána stovky opozdilců. Zatím je výměna bezplatná, po Novém roce však bude za poplatek 50 korun.

V Praze je v současné chvíli ještě asi 11 500 řidičů, kterým končí platnost jejich průkazu k letošnímu 31. prosinci. Výměna je zdarma, opozdilci po Novém roce ale zaplatí poplatek 50 korun. Registr řidičů ve Škodově paláci v Jungmannově ulici má v pondělí otevřeno od 07:00 do 18:00. Úředníci u přepážek budou i v úterý 31. 12. od 7:00 do 14:00. Přestože je v pondělí téměř poslední šance na výměnu, dlouhé fronty se na registru řidičů v Praze netvoří. Podle zpráv ČT tu čekají lidé asi 15 minut. 

V Ostravě čekají lidé kolem 2 hodin

Naopak s frontami musí v Ostravě počítat řidiči, kteří si zákonnou výměnu řidičského průkazu nechali na poslední chvíli. Na odboru dopravně správních činností magistrátu se v pondělí čekací doba na vyřízení nového dokladu pohybuje až kolem dvou hodin, řekl vedoucí oddělení prezentace a vztahů k veřejnosti Michal Bayer.

"Deset minut po otevření přepážek se vytvořila fronta čítající zhruba sto lidí. Stejný počet lidí čekal na přepážkách i okolo 10:00. Od rána bylo zatím odbaveno přibližně 250 lidí," upřesnil Bayer.

V Ostravě a obcích ve správní působnosti města stále chybí vyměnit přes 6700 řidičských průkazů z původních 24.274. Město přitom řidiče na nutnost výměny opakovaně upozorňovalo. Úřad dokonce rozšířil úřední hodiny a přepážky lidem otevřel i jednu sobotu.

Úředníci odboru dopravně správních činností, který má sídlo v ulici 30. dubna, jim budou k dispozici v pondělí do 17:00. Přepážky se otevřou i na Silvestra, a to od 07:30 do 15:30 hodin. "Provoz během hodinové polední přestávky je nepřerušen, pouze omezen," podotkl Bayer.

Pokuta až 2000 korun

Lidé, kteří si řidičák nevymění a zastaví je policie, mohou dostat pokutu až 2000 korun. V případě, že bude s řidičem zahájeno správní řízení, může pokuta dosáhnout 1500 až 2500 korun. Se "starým" řidičákem mohou lidé podle policie jezdit v průběhu dvacetidenní lhůty na vydání průkazu, tedy přesně do 19. ledna.

Výměna řidičských průkazů

Povinná výměna řidičských průkazů se týká těch, které byly vydány do 1. dubna 2004 a jejichž platnost končí 31. prosince letošního roku. Lhůta pro vydání řidičského průkazu je 20 dní od podání žádosti. Výměnu řidičského průkazu je možné vyřídit i v takzvaném režimu Blesk, který trvá pět pracovních dnů. Lidé ale za tento úkon musí zaplatit 500 korun.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...