Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

V Praze je málo luxusních bytů

Česko

Lidé stále více kupují atraktivní byty. Praha má ale nedostatek lokalit vhodných pro jejich stavbu

PRAHA V Praze roste zájem o luxusní bydlení v cenách nad 100 tisíc korun za metr čtvereční. Nabídka je však nedostatečná, v metropoli totiž chybí dostatečně luxusní lokality. Trend potvrzují odborníci z realitních kanceláří i developerských společností. „Poptávka po luxusním bydlení v Čechách roste,“ řekl za Asociaci pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) Radek Pokorný.

Lokalita + kvalita = luxus Luxusní bydlení není jen prostorný byt, zlaté kliky a garáž. „Takový dům by měl být atraktivní pro klienty zevnitř i pro město jako celek,“ říká Tomáš Vlček z developerské společnosti ECM, jež se na stavbu tohoto typu bytů specializuje. „Luxusní bydlení hlavně musí mít vynikající lokalitu, která kloubí dostupnost hromadné dopravy, možnosti parkování, občanskou vybavenost, ale i zeleň, parky,“ dodal Vlček.

Právě lokalita je jedním z důvodů, proč se vzrůstající poptávku nedaří uspokojit. „Praha nemá super lokality. Jejich množství je omezené a je malé,“ stěžuje si Pokorný z ARTN. Metropole je podle něj příliš zastavěná. „V Praze je opravdu luxusní lokalita prakticky pouze jedna. Je to oblast Starého Města a Josefova v Praze 1 s nejluxusnější adresou hlavního města, Pařížskou ulicí,“ říká obchodní ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský. A vyjmenovává další atraktivní lokality: „Dále jsou to Vinohrady, Bubeneč, Strahov či Břevnov. V posledních letech však postupně vznikají i nové luxusní lokality jako pobřežní části Holešovic a Karlína.“ To potvrzují i ostatní. „V Praze je, kromě centra, málo prostor pro luxusní bydlení,“ říká Vlček z ECM, která připravuje stavbu mrakodrapů na Pankráci. Právě v jejich budově City Epoque vznikne vůbec nejdražší byt v Praze. Za bydlení s výhledem na celé město zaplatí budoucí majitel přes 100 milionů korun.

Nadstandard chtějí hlavně Češi Zatímco developeři z ECM teprve vyběhávají stavební povolení na svůj pankrácký mrakodrap, ze sto padesáti budoucích bytů má již stovka své kupce. Tisková mluvčí firmy Zuzana Doležalová uvádí, že kupujícími jsou převážně Češi. „Kupují si to lidé napříč širokou škálou obyvatelstva, jak mladí, tak starší, ženy, muži, jednotlivci nebo i rodiny,“ uvedla Doležalová.

„Zájem o luxusní projekty se zvýšil zhruba před rokem,“ řekl Radek Polák, tiskový mluvčí společnosti Sekyra, která například postaví novou čtvrť na Rohanském ostrově. Stejnou zkušenost mají i ostatní developeři. „Rapidně vzrostla poptávka po větších bytech, z čehož usuzujeme, že klienti své malé, tzv. startovací byty prodávají,“ řekla tisková mluvčí Finepu Pavla Temrová. Důvodem je podle ní rostoucí ekonomika. „Také jsou stále dosažitelné hypoteční úvěry. Dříve šlo klientům hlavně o cenu nemovitosti, nyní chtějí vyšší kvalitu,“ dodala Temrová. Cizinců, kteří kupují nadstandardní byty, je podle ní jen pět procent. „Představa, že luxusní bydlení si pořizují pouze movitější cizinci, je mylná.“ potvrzuje to Višňovský.

Klientům se firmy snaží vyhovět. „Developeři se orientují k luxusním bytům, protože mají jistotu, že je prodají,“ řekl Radek Pokorný z ARTN.

Autor: