Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak vypadá Slunce? Letošní rok je málo slunečný

Déšť - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Déšť - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Letošní rok je mimořádně chudý na slunce, nepříznivé statistiky zřejmě nevylepší ani deštivý květen. Například v Praze-Ruzyni bylo od začátku roku do 17. května jen 80 hodin, kdy byla obloha zcela bez mraku, o dva roky dříve to přitom bylo za stejné období 417 hodin, sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák s tím, že nadprůměrnou oblačnost způsobuje častý výskyt tlakové níže. Její příčiny jsou ale neznámé.

Množství slunečního svitu bylo první čtyři měsíce letošního roku pod průměrem, květen ještě není zpracován, ale zřejmě bude také silně podprůměrný.

"Faktem je, ze roky 2011 a 2012 (míněno období od 1. ledna do 17. května) byly z hlediska slunečního svitu v daném období nadnormální, zatímco rok 2013 výrazně pod normálem, což vede ke srovnání, že oproti předchozím dvěma slunečným rokům je letošek zřetelně málo slunečný. Málo slunečního svitu může mít dopady na nižší průměrnou teplotu vzduchu, ale i například na psychické zdraví obyvatelstva (časté deprese, zvýšený počet sebevražd)," uvedl Dvořák.

Například na stanici Praha-Ruzyně bylo za uvedené období průměrné pokrytí oblohy oblačností 82 procent, před rokem to bylo za stejné období jen 65 procent a v roce 2011 61 procent.

"Nelze tvrdit, že tento trend zůstane po celý rok nebo přesáhne i do dalších let," upozornil ale Dvořák. Příčiny zamračeného počasí v tomto roce prý nelze přesně určit. Lze ale očekávat, že po letošní pauze se opět vrátí trend rostoucích teplot související s globálním oteplováním.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!