Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Praze nakonec nové gymnázium nebude

Česko

  10:13
PRAHA - Vedení radnice Prahy 1 nedůvěřuje koncepci ministryně školství Petry Buzkové. která počítá s nárůstem počtu gymnázií a jejich absolventů.

Škola. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Ministerstvo školství chce do čtyř let zdvojnásobit počet těchto nejoblíbenějších středních škol v republice. Bylo to ale právě ministerstvo školství, které nyní společně s magistrátem zamítlo snahu Prahy 1 otevřít v metropoli nové osmileté gymnázium.

První městská část ho chtěla umístit v budově základní školy na náměstí Curieových, která proslula tím, že chce otevřít třídu pro obzvlášť nadané děti. V Praze 1 jsou nyní pouze dvě osmiletá gymnázia - v Truhlářské a Josefské ulici. „Ta uspokojit poptávku nedokážou.

A upřímně řečeno, když jsem dostala na stůl stanoviska ministerstva a magistrátu, mám o jejich vyjádřeních pochybnosti,“ uvedla místostarostka Prahy 1 Jana Příhodová (ODS). Ministerstvo podle ní uvedlo, že počet míst by se měl zvyšovat ve čtyřletých, nikoli víceletých gymnáziích. Magistrát podle Příhodové sdělil, že kapacity pokládá za dostatečné.

Přitom i ministerstvo školství potřebnost gymnázií nepopírá. Je o ně největší zájem, jsou nejlevnější a nejvíc zapotřebí. Podle loňské analýzy ministerstva školství se do čtyřletého studia na gymnáziích přihlásilo téměř 25 000 žáků. Přijata jich byla polovina.

Hlavní město Praha nechce zřídit nové gymnázium a nebude ani zvyšovat současnou kapacitu víceletých gymnázií. Rozšíří zato kapacitu čtyřletých gymnázií: počet míst by se podle odhadů města v prvních ročnících mohl zvýšit zhruba o 120. Loni mohla čtyřletá gymnázia v metropoli přijmout kolem 2000 dětí.

V Praze je zhruba 60 gymnázií, 37 z nich zřizuje hlavní město, tři církev a zbytek soukromé subjekty. Loni se na čtyřleté a víceleté obory gymnázií zřizovaných Prahou hlásilo přes 6600 dětí, školy jich mohly přijmout přes 3400. Výrazný převis poptávky byl právě u víceletých oborů.

Město přitom nebude bránit vzniku nových soukromých ústavů. Magistrát například nedávno doporučil úřadu Buzkové, aby do sítě škol zařadil soukromé Slovanské gymnázium se zaměřením na cizí jazyky, od září začne v hlavním městě fungovat i nové soukromé gymnázium zaměřené na výpočetní techniku.

Růst počtu gymnázií nyní podporuje ministryně školství Petra Buzková. Argumentuje hlavně tím, že tento typ střední školy nejlépe připravuje budoucí studenty univerzit. Radní pro školství Jan Štrof si však není jistý, zda by rozšíření počtu gymnázií nevedlo k poklesu kvality výuky. Víc se podle něho uvidí v dubnu po prvním kole přijímaček.
Autor: