Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze se běží tradiční mezinárodní maraton. Doprava je omezená

Závodníci Pražského maratonu 8. května na Karlově mostě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závodníci Pražského maratonu 8. května na Karlově mostě. | foto: ČTK

PRAHA Na nedělním Pražském maratonu budou čeští běžci útočit na limity pro účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Největší naději na splnění kritéria by měla mít Eva Vrabcová Nývltová, která se kvůli atletice rozhodla obětovat příští lyžařskou sezonu.

O limit, který má hodnotu 2:35:00, se budou pokoušet také Ivana Sekyrová, jež běžela olympijský maraton před čtyřmi roky v Londýně, a Monika Preibischová.

Mezi muži bude chybět kvůli zánětu Achillovy šlachy Vít Pavlišta, který měl obhajovat titul mistra republiky. Vypsaný čas 2:15:00 se pokusí splnit účastník olympijských her v Londýně Jan Kreisinger, Jiří Homoláč a Petr Pechek.

Na startu nakonec nebude držitel traťového rekordu Keňan Eliud Kiptanui. Vítěze závodu z roku 2010 v čase 2:05:39 připravily o účast problémy s vízy. Prvenství zkusí obhájit Keňan Felix Kandie. Mezi ženami je favoritkou Biruktayit Eshetuová z Etiopie.

Závod odstartoval v 9 hodin na Staroměstském náměstí.

Mistryní ČR se stala Eva Vrabcová-Nývltová.
Centrum ovládl tradiční maraton.

Obyvatelé a návštěvníci Prahy musí v neděli počítat s dopravním omezením kvůli mezinárodnímu maratonu. Týkat se bude ulic v Praze 1, 2, 4, 5, 7 a 8, kudy povede trasa závodu. Změny se dotknou i některých tramvajových a autobusových linek, naopak metro bude v tento den posíleno. Sdělili to mluvčí pražské policie Jan Daněk a tiskový odbor magistrátu.

Vyhrál Lawrence Cherono

Pražský maraton vyhrál keňský běžec Lawrence Cherono, který v neoficiálním čase 2:07:24 hodiny porazil o 50 sekund obhájce vítězství Felixe Kandieho. Třetí byl při svém maratonském debutu další Keňan Solomon Kirwa Yego. Nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč závod nedokončil. Nedělní čas vítěze je nejlepší od roku 2012.

Vedoucí skupina se roztrhala po třicátém kilometru, kdy se z ní oddělili pozdější medailisté. Cherono rozhodl o svém vítězství drtivým nástupem na 39. kilometru a cíli se radoval i z nového osobního rekordu, který si vylepšil o více než dvě minuty. Českým vytrvalcům se nedařilo, největší adept na olympijský limit Homoláč závod před třicátým kilometrem vzdal. Na startu nakonec nebyl držitel traťového rekordu (2:05:39) z roku 2010 Eliud Kiptanui z Keni, který nedostal víza.

Pražského maratonu se zúčastnilo 10 600 běžců.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?