Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze se běží tradiční mezinárodní maraton. Doprava je omezená

Závodníci Pražského maratonu 8. května na Karlově mostě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závodníci Pražského maratonu 8. května na Karlově mostě. | foto: ČTK

PRAHA Na nedělním Pražském maratonu budou čeští běžci útočit na limity pro účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Největší naději na splnění kritéria by měla mít Eva Vrabcová Nývltová, která se kvůli atletice rozhodla obětovat příští lyžařskou sezonu.

O limit, který má hodnotu 2:35:00, se budou pokoušet také Ivana Sekyrová, jež běžela olympijský maraton před čtyřmi roky v Londýně, a Monika Preibischová.

Mezi muži bude chybět kvůli zánětu Achillovy šlachy Vít Pavlišta, který měl obhajovat titul mistra republiky. Vypsaný čas 2:15:00 se pokusí splnit účastník olympijských her v Londýně Jan Kreisinger, Jiří Homoláč a Petr Pechek.

Na startu nakonec nebude držitel traťového rekordu Keňan Eliud Kiptanui. Vítěze závodu z roku 2010 v čase 2:05:39 připravily o účast problémy s vízy. Prvenství zkusí obhájit Keňan Felix Kandie. Mezi ženami je favoritkou Biruktayit Eshetuová z Etiopie.

Závod odstartoval v 9 hodin na Staroměstském náměstí.

Mistryní ČR se stala Eva Vrabcová-Nývltová.
Centrum ovládl tradiční maraton.

Obyvatelé a návštěvníci Prahy musí v neděli počítat s dopravním omezením kvůli mezinárodnímu maratonu. Týkat se bude ulic v Praze 1, 2, 4, 5, 7 a 8, kudy povede trasa závodu. Změny se dotknou i některých tramvajových a autobusových linek, naopak metro bude v tento den posíleno. Sdělili to mluvčí pražské policie Jan Daněk a tiskový odbor magistrátu.

Vyhrál Lawrence Cherono

Pražský maraton vyhrál keňský běžec Lawrence Cherono, který v neoficiálním čase 2:07:24 hodiny porazil o 50 sekund obhájce vítězství Felixe Kandieho. Třetí byl při svém maratonském debutu další Keňan Solomon Kirwa Yego. Nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč závod nedokončil. Nedělní čas vítěze je nejlepší od roku 2012.

Vedoucí skupina se roztrhala po třicátém kilometru, kdy se z ní oddělili pozdější medailisté. Cherono rozhodl o svém vítězství drtivým nástupem na 39. kilometru a cíli se radoval i z nového osobního rekordu, který si vylepšil o více než dvě minuty. Českým vytrvalcům se nedařilo, největší adept na olympijský limit Homoláč závod před třicátým kilometrem vzdal. Na startu nakonec nebyl držitel traťového rekordu (2:05:39) z roku 2010 Eliud Kiptanui z Keni, který nedostal víza.

Pražského maratonu se zúčastnilo 10 600 běžců.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...