Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze bude další demonstrace proti vládním opatřením. Omezení počtu účastníků pořadatelé neřeší

Demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze. V neděli 18. října nechyběli ani... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze. V neděli 18. října nechyběli ani... | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha V Praze se na svátek 28. října chystá další velká demonstrace proti vládním covidovým opatřením, informoval server iDnes.cz. Podle nových nařízení se demonstrace může účastnit nanejvýš sto lidí, přičemž se musí rozdělit do skupin po dvaceti, dodržovat dvoumetrové rozestupy a všichni musí mít roušky. Podle pořadatelů bude akce nenásilná, počet účastníků ale omezovat nebudou.

Podle přehledu veřejných shromáždění webu pražského magistrátu se demonstrace nazvaná Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci bude konat od 11:55 do 15:00 vedle Staré celnice na náměstí Republiky v Praze. 

Podle vyjádření organizátorů bude akce „pokojným shromážděním občanů za účelem připomenutí základních celospolečenských hodnot“. 

„Léčba by nikdy neměla mít horší následky než nemoc! Nechceme žít léta ve strachu a nejistotě! Musíme vrátit politiky do ústavních kolejí. Nechceme další roky v represích, chaosu, vyhrožování a strachu šířeným současnými politiky,“ píší organizátoři v anotaci. 

Demonstrace chuligánů na Staroměstském náměstí.
Demonstrace chuligánů na Staroměstském náměstí.

Počet protestujících na demonstraci omezovat nehodlají. „Účastníkům budeme doporučovat maximálně sterilní ústenku,“ sdělil hlavní pořadatel David Tesař portálu iDnes.cz. 

„Vezměte si něco k sezení, polštáře, polystyrény či molitany, deky apod. Abychom zabránili provokatérům k násilí, budeme se bránit posazením se na dlažbu, kam nás beztak vláda všechny postupně posílá,“ vybízejí pořadatelé v pozvánce pod peticí, pod kterou se podepsalo 1088 lidí. Chtějí se vyhnout násilnému střetu s policií, ke kterému došlo při nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí. 

Nedělní demonstrace se po oficiálním ukončením zvrhla v bitku s policií, kdy se část protestujících z řad fotbalových fanoušků pokusila prolomit policejní kordon a házela na policisty pyrotechniku. Policisté zajistili 130 lidí, ve 14 případech zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů. Protestu se podle odhadu pražského magistrátu zúčastnilo zhruba 2000 lidí, povolený počet byl 500. Většina z účastníků neměla roušku. 

Magistrát, kterému se chystané veřejné akce v Praze ohlašují, nemá pravomoc demonstraci zakázat, a to ani během nouzového stavu. Úředníci ji mohou předčasně ukončit až po vyhodnocení situace na místě, například z důvodu nedodržování hygienických opatření, jako tomu bylo při nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí. 

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...