Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Klub Za starou Prahu bojuje dál proti demolici domu na Václaváku

Česko

  9:10
PRAHA - Občanské sdružení Klub Za starou Prahu ohlásil na dnešek demonstraci proti plánované demolici domu č. 47 na rohu Václavského náměstí. Nelíbí se mu rozhodnutí bývalé ministryně Aleny Hanákové, která neudělila budově památkovou ochranu. Podle předsedkyně Klubu Kateřiny Bečkové podlehla exministryně právníkům majitele nemovitosti.

Dům, o jehož demolici či zachování se vede spor foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Po rozhodnutí ministryně kultury v demisi Aleny Hanákové, která prvního července rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice nebude památkově chráněn, majitel, firma Flow East, čeká pouze na rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 1. Klubu za starou Prahu, který dlouhodobě kritizuje ochranu památek v Praze, se krok exministryně nelíbí, proto svolává na středeční 18. hodinu demonstraci před dům, který se stal předmětem sporu. Zde vystoupí mimo jiné čerstvě jmenovaný profesor Martin C. Putna, historik umění Jan Royt nebo architekt Tomáš Vích.

Podle předsedkyně Klubu Kateřiny Bečkové není možné samotnou demonstrací něco přímo změnit, ale sdružení chce dát najevo, že rozhodnutí ministryně neznamená bourání. Ještě musí proběhnout stavební řízení, zde vidí sdružení malou šanci na zvrat. Další kroky však neplánuje. "My nejsme účastníky řízení, proto můžeme maximálně právně napadnout rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 1 po jeho vydání," řekla.

Spor o památkovou ochranu

Snahou Klubu je zachování kvalitní architektury v Praze, k ní podle jeho předsedkyně dům na rohu Václavského náměstí patří. Proto bojuje za její památkovou ochranu. Z usnesení o neudělení památkové ochrany domu č. 47 bývalé ministryně kultury Hanákové z prvního července však vyplývá něco jiného: "...kulturní památkou by měly být především nadprůměrné a výjimečné objekty, a nikoliv účelově ty, u kterých v důsledku pochybení Magistrátu hlavního města Prahy plošná památková ochrana selhala."

K TÉMATU:

Bývalá ministryně prý podlehla právníkům majitele domu

Dalším a možná hlavním důvodem neudělení památkové ochrany domu byla hrozba arbitráže s Českou republikou. Majitel by mohl žádat náhradu za ušlý zisk v řádu desítek milionů korun. To podle dřívějšího vyjádření exministryně kultury Aleny Hanákové by pro stát představovalo "neúnosné riziko". A firma Flow East by skutečně náhradu po státu požadovala.

Kateřina Bečková však oponuje: "Strach paní Hanákové je přehnaný, protože investor (firma Flow East - pozn. red.) nemá v ruce žádné rozhodnutí ve správním řízení. V ruce má pouze závazné stanovisko magistrátních památkářů a to je pouze podklad ke správnímu řízení v této záležitosti. Proto majitel zatím nemůže nic dělat do doby, než rozhodne úřad Prahy 1."

Podle Bečkové tehdejší ministryně podlehla "právní konstrukci" a hrozba arbitráže je pouze jedním z výkladů, který však byl argumentem investora. "Ministryně podlehla právnímu výkladu advokátů investora."

Na nového ministra kultury se Klub Za starou Prahu obracet nechce, protože je to  prý zbytečné. Sám Jiří Balvín už dříve řekl, že rozhodnutí nemůže změnit.

Problém ochrany pražských památek je dlouhodobý

Ohroženou stavbou v památkové rezervaci není jen dům na rohu Václavského náměstí. Problém ochrany pražských památek je podle Kateřiny Bečkové dlouhodobý.  V legislativě toho není prý potřeba mnoho měnit, jen je nutné ji dodržovat. "Kdyby tuto literu ctil odbor památkové péče Magistrátu, tak by k této situaci nikdy nemohlo dojít," doplnila Bečková v návaznosti na předešlého ředitele odboru Jana Kněžínka, který dal v červnu 2010 svolení k demolici domu č. 47.

Tento muž stál v čele magistrátních památkářů deset let a rozhodoval v mnoha sporných případech přestaveb a demolicí na území Prahy. V červenci minulého roku skončil, následně se však stal šéfem kanceláře památek UNESCO v Praze.

Anketa

Má být dům na rohu Václavského náměstí zbourán?

ANO 546
NE 447