30. dubna 2018 15:06, aktualizováno  21:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze se nesmí pálit čarodějnice. Za rozdělání ohně hrozí až stotisícová pokuta, platí i zákaz kouření

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Lidovky.cz

PRAHA Kvůli suchu a horku se v pondělí v Praze nesmějí pálit čarodějnice. Zákaz rozdělávání ohně navazuje na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a platí prakticky pro všechny plochy zeleně v metropoli. Vztahuje se tak i na velké akce, které v pondělí pořádají například městské části, informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle mluvčí pražské městské policie Michaely Teplé se pokuta za porušení zákazu může v některých případech vyšplhat až ke 100 000 korun, její výši však neurčuje policie, ale konkrétní městská část.

Jak bude situaci řešit pražská městská policie?

„Městská policie bude vykonávat zvýšený dohled,  který však byl naplánován ještě před zákazem pálení ohně na čarodějnice v Praze,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí pražské městské policie Michaela Teplá. Pokuta za porušení zákazu by se podle ní v některých případech mohla vyšplhat až ke 100 000 korunám. Její výši však nestanovuje městská policie, ale konkrétní městská část, k níž dojde od policie podnět.

„Strážníci budou přestupek projednávat na místě, sepíší prohlášení, které následně předají správnímu orgánu městské části Prahy, kde k pálení ohně došlo,“ uvedla mluvčí.  

Upřesnila také, jak se strážníci vypořádají s případným porušením zákazu kouření. „Záleží na konkrétní situaci, policie se bude snažit nejprve seznámit veřejnost s tímto zákazem a pokud by jedinec v kouření pokračoval, tak by se tím strážníci dále zabývali,“ uvedla mluvčí.

Zákaz vychází z městského nařízení, které magistrát vyhlašuje v případě výstrah ČHMÚ automaticky. „Pokud se akce nachází v místě, které specifikuje nařízení, tak se tam smí konat podle programu, ale nesmí být zapálený oheň a nesmí se v této oblasti anikouřit,“ uvedl Hofman.

Jak si s případnými ohni poradí pražští hasiči? „Nebudeme preventivně jezdit po Praze a hasit ohniště. Budeme vyjíždět pouze v případě vzniku požáru,“ uvedl pro server Lidovky.cz jejich mluvčí Martin Kafka.

Oheň se nesmí rozdělávat v lesních porostech a do 50 metrů od jejich okraje. Kromě lesů pod zákaz spadají prakticky všechny ostatní zelené plochy, podle nařízení je rizikový i každý „lesopark, park, zahrada a další porosty umožňující vznik a šíření požáru“.

Oheň je zakázán na všech akcích

Ohně se tak v pondělí nesmějí zapalovat na většině míst, kde městské části a další pořadatelé každoročně pálení čarodějnic pořádají. 

Bez ohně se musela obejít Ladronka, kde se každoročně koná jedna z největších akcí v Praze. Situaci komentoval na Facebooku místopředseda Prahy 6 Jan Lacina slovy:„ 25 tisíc lidí na Ladronce zůstane letos bez vrcholu celého večera. Děkujeme pěkně.“ 

30.dubna 2018 v 20:12, příspěvek archivován: 30.dubna 2018 v 21:27

Počasí nakonec stejné jako v předešlých letech, krásný večer, lístek na stromě se nepohne. Hasiči z Lysolají na svém místě. Magistrát ovšem vydal plošný zákaz pálení čarodějnic, takže 25 tisíc lidí na Ladronce zůstane letos bez vrcholu celého večera. Děkujeme pěkně.

Noc z 30. dubna na 1. května byla historicky pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.

ČTK, Lidovky.cz
  • 18Diskuse
Najdete na Lidovky.cz