Jak bude situaci řešit pražská městská policie?„Městská policie bude vykonávat zvýšený dohled, který však byl naplánován ještě před zákazem pálení ohně na čarodějnice v Praze,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí pražské městské policie Michaela Teplá. Pokuta za porušení zákazu by se podle ní v některých případech mohla vyšplhat až ke 100 000 korunám. Její výši však nestanovuje městská policie, ale konkrétní městská část, k níž dojde od policie podnět. „Strážníci budou přestupek projednávat na místě, sepíší prohlášení, které následně předají správnímu orgánu městské části Prahy, kde k pálení ohně došlo,“ uvedla mluvčí. Upřesnila také, jak se strážníci vypořádají s případným porušením zákazu kouření. „Záleží na konkrétní situaci, policie se bude snažit nejprve seznámit veřejnost s tímto zákazem a pokud by jedinec v kouření pokračoval, tak by se tím strážníci dále zabývali,“ uvedla mluvčí. |
Zákaz vychází z městského nařízení, které magistrát vyhlašuje v případě výstrah ČHMÚ automaticky. „Pokud se akce nachází v místě, které specifikuje nařízení, tak se tam smí konat podle programu, ale nesmí být zapálený oheň a nesmí se v této oblasti anikouřit,“ uvedl Hofman.
Jak si s případnými ohni poradí pražští hasiči? „Nebudeme preventivně jezdit po Praze a hasit ohniště. Budeme vyjíždět pouze v případě vzniku požáru,“ uvedl pro server Lidovky.cz jejich mluvčí Martin Kafka.
Oheň se nesmí rozdělávat v lesních porostech a do 50 metrů od jejich okraje. Kromě lesů pod zákaz spadají prakticky všechny ostatní zelené plochy, podle nařízení je rizikový i každý „lesopark, park, zahrada a další porosty umožňující vznik a šíření požáru“.
Oheň je zakázán na všech akcích
Ohně se tak v pondělí nesmějí zapalovat na většině míst, kde městské části a další pořadatelé každoročně pálení čarodějnic pořádají.
Bez ohně se musela obejít Ladronka, kde se každoročně koná jedna z největších akcí v Praze. Situaci komentoval na Facebooku místopředseda Prahy 6 Jan Lacina slovy:„ 25 tisíc lidí na Ladronce zůstane letos bez vrcholu celého večera. Děkujeme pěkně.“
Noc z 30. dubna na 1. května byla historicky pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.