Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze se nesmí pálit čarodějnice. Za rozdělání ohně hrozí až stotisícová pokuta, platí i zákaz kouření

Česko

  15:06aktualizováno  21:29
PRAHA - Kvůli suchu a horku se v pondělí v Praze nesmějí pálit čarodějnice. Zákaz rozdělávání ohně navazuje na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a platí prakticky pro všechny plochy zeleně v metropoli. Vztahuje se tak i na velké akce, které v pondělí pořádají například městské části, informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle mluvčí pražské městské policie Michaely Teplé se pokuta za porušení zákazu může v některých případech vyšplhat až ke 100 000 korun, její výši však neurčuje policie, ale konkrétní městská část.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Lidovky.cz

Jak bude situaci řešit pražská městská policie?

„Městská policie bude vykonávat zvýšený dohled,  který však byl naplánován ještě před zákazem pálení ohně na čarodějnice v Praze,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí pražské městské policie Michaela Teplá. Pokuta za porušení zákazu by se podle ní v některých případech mohla vyšplhat až ke 100 000 korunám. Její výši však nestanovuje městská policie, ale konkrétní městská část, k níž dojde od policie podnět.

„Strážníci budou přestupek projednávat na místě, sepíší prohlášení, které následně předají správnímu orgánu městské části Prahy, kde k pálení ohně došlo,“ uvedla mluvčí.  

Upřesnila také, jak se strážníci vypořádají s případným porušením zákazu kouření. „Záleží na konkrétní situaci, policie se bude snažit nejprve seznámit veřejnost s tímto zákazem a pokud by jedinec v kouření pokračoval, tak by se tím strážníci dále zabývali,“ uvedla mluvčí.

Zákaz vychází z městského nařízení, které magistrát vyhlašuje v případě výstrah ČHMÚ automaticky. „Pokud se akce nachází v místě, které specifikuje nařízení, tak se tam smí konat podle programu, ale nesmí být zapálený oheň a nesmí se v této oblasti anikouřit,“ uvedl Hofman.

Jak si s případnými ohni poradí pražští hasiči? „Nebudeme preventivně jezdit po Praze a hasit ohniště. Budeme vyjíždět pouze v případě vzniku požáru,“ uvedl pro server Lidovky.cz jejich mluvčí Martin Kafka.

Oheň se nesmí rozdělávat v lesních porostech a do 50 metrů od jejich okraje. Kromě lesů pod zákaz spadají prakticky všechny ostatní zelené plochy, podle nařízení je rizikový i každý „lesopark, park, zahrada a další porosty umožňující vznik a šíření požáru“.

Oheň je zakázán na všech akcích

Ohně se tak v pondělí nesmějí zapalovat na většině míst, kde městské části a další pořadatelé každoročně pálení čarodějnic pořádají. 

Bez ohně se musela obejít Ladronka, kde se každoročně koná jedna z největších akcí v Praze. Situaci komentoval na Facebooku místopředseda Prahy 6 Jan Lacina slovy:„ 25 tisíc lidí na Ladronce zůstane letos bez vrcholu celého večera. Děkujeme pěkně.“ 

30.dubna 2018 v 20:12, příspěvek archivován: 30.dubna 2018 v 21:27

Počasí nakonec stejné jako v předešlých letech, krásný večer, lístek na stromě se nepohne. Hasiči z Lysolají na svém místě. Magistrát ovšem vydal plošný zákaz pálení čarodějnic, takže 25 tisíc lidí na Ladronce zůstane letos bez vrcholu celého večera. Děkujeme pěkně.

Noc z 30. dubna na 1. května byla historicky pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat