Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
14. listopadu 2019 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze se otevře medúzárium. Představí kolem 10 tisíc neškodných i jedovatých exemplářů

Tisíce medúz mnoha druhů a barev žijí v medúzáriu Svět medúz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce medúz mnoha druhů a barev žijí v medúzáriu Svět medúz. | foto: MAFRA

PRAHA Tisíce medúz mnoha druhů a barev budou k vidění v medúzáriu Svět medúz které se v pátek otevře v pražském obchodním centru Arkády Pankrác. Lidé spatří neškodné i jedovaté exempláře, řekl ředitel zařízení Vojtěch Pluhař na dnešní tiskové konferenci.

V medúzáriu má být kolem 10 000 medúz. „Co se druhů týče, bude se počet pohybovat mezi 25 až 38,“ uvedl Pluhař. Dodal, že v zařízení pracuje také specialista na množení medúz. Některá zahraniční akvária podle něj získávají část exemplářů odlovem.

Tisíce medúz mnoha druhů a barev žijí v medúzáriu Svět medúz, které se 15....
Tisíce medúz mnoha druhů a barev žijí v medúzáriu.

K nejpozoruhodnějším druhům v pankráckém medúzáriu patří Turritopsis dohrnii. Tyto medúzy jsou schopny ovlivnit svůj životní cyklus a z dospělé fáze medúzy se vrátit do stádia polypu. Kořenoústce hrbolaté se zas kvůli jejímu zvláštnímu vzhledu přezdívá volské oko. V pankráckých akváriích lidé spatří i australskou čtyřhranku Fleckerovu. Působí nenápadně, je však jedním z nejjedovatějších zvířat světa. Chapadla čtyřhranky mohou dorůst až do délky tří metrů. Plavci, které ve vodách požahá, mnohdy utrpí šok a utopí se.

Medúzy v pankráckém centru obývají 38 kulovitých akvárií. „To, že akvária pro medúzy mají vždy kulovitý tvar, má svůj důvod. Specificky se totiž orientují v prostoru, v podstatě vodou pouze proplouvají. Pokud by tedy byly uzavřeny v akváriu tvaru krychle či kvádru, existuje riziko, že by se zasekly, což by je mohlo vážně ohrozit na životě,“ řekl expert na medúzy Vilém Vedral, který tamní akvária navrhl.

Medúzy jsou jedny z nejstarších živočišných druhů světa. Největším známým druhem medúzy je Talířovka obrovská, která dorůstá více než 30 metrů.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.