Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze vzniká další elitní škola

Česko

Už v prvních dnech ledna se budou moci hlásit žáci do nové privátní školy, kterou pomáhá financovat šéf ČEZ Martin Roman. Má být česko-anglická, školné dosáhne až 87 tisíc Kč ročně. Ke startu se chystá další elitní soukromá škola. Po osmiletém gymnáziu Open Gates v Babicích založené podnikatelem Petrem Kellnerem to bude Nový PORG podpořený penězi šéfa ČEZ Martina Romana.

Už v lednu 2008 začne tato vzdělávací instituce přijímat děti do prvního až pátého ročníku základní školy a do sekundy až kvinty osmiletého gymnázia. Zájemci o přijetí do primy budou dělat dovednostní testy v dubnovém termínu, kdy v Česku probíhá řádné přijímací řízení na střední školy.

Nový PORG staví na starém Jak napovídá už název, bude Nový PORG stavět na „starém“ PORG, tedy Prvním obnoveném reálném gymnáziu, jež vzniklo jako avantgardní privátní škola hned na začátku devadesátých let. Založil je Ondřej Šteffl, dnes stojí v jeho čele ředitel Václav Klaus ml.

Lze spekulovat o tom, že šéf ČEZ má zájem na spolupráci právě se synem českého prezidenta. Na druhou stranu nelze vyloučit, že pro svou investici prostě jen hledal (a našel) kvalitního ředitele, kterým Klaus bezesporu je.

Nový PORG má být dvojjazyčnou česko-anglickou školou zakončenou mezinárodní maturitní zkouškou IB (International Baccalaureate), ale i běžnou českoumaturitou. VPraze působí už několik kvalitních mezinárodních škol zakončených IB zkouškou. Nový PORG se od nich bude ale lišit. Čím? Tím, že žáci se sice naučí dobře anglicky a stanou se do jisté míry světoobčany, zároveň však neztratí kontakt s českým prostředím, kulturou a reáliemi. Nebudou doma cizinci To je velmi dobrý nápad. Je totiž známo, že děti, které chodí do mezinárodních škol, se stávají tak trochu cizinci ve své zemi a mohou mít i potíže při přijímacích zkouškách na české vysoké školy. Třeba proto, že neznají české odborné termíny nebo některé reálie.

Nový PORG bude mít taky nižší školné, než je na mezinárodních školách běžné.

Pokračování na straně II

Dokončení ze strany I

Na základní škole bude činit 78 tisíc korun ročně, na gymnáziu 87 tisíc. Slevy jsou však možné. Zajímavé na tom je, že se mohou týkat i rodin s ročním příjmem 800 000 korun.

Škola bude v Krči Kde škola bude? V Jánošíkově ulici v Krči, kde se sloučily dvě základní školy, takže jednu budovu bude moci využívat privátní škola. Budova však ještě není připravena, takže veškeré kontakty s budoucími žáky a jejich rodiči obstarává „starý“ PORG v Lindnerově ulici v Praze 8, přesněji v Libni. Ten na své současné adrese zůstane.

Do Libně je tedy třeba směrovat veškeré dotazy i přihlášky. Mluvčí a výkonný ředitel Nového PORG Martin Metelka Lidovým novinám sdělil, že by se rodiče měli se školou spojit už nejméně týden před lednovým zápisem, tedy vlastně přestupním řízením, protože v tomto termínu půjde, až na první třídu, de facto o přestupy dětí z jiných škol.

Zároveň prozradil, že zájem je už teď mimořádný. Ve skutečnosti to znamená, že zejména v nižších ročnících převyšuje nabídku. Větší šance jsou tedy v ročnících vyšších, kde už se bude vyžadovat jistý stupeň znalosti anglického jazyka.

Kontakty: www.porg.cz Lindnerova 3, Praha 8 klaus@porg.cz borkova@porg.cz

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat