26. března 2018 9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze začala globální schůze 67 zemí ECOSOC. Bude se řešit migrace i změny klimatu

Zástupkyně generálního tajemníka OSN Amina Mohammedová hovoří před zahájením... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupkyně generálního tajemníka OSN Amina Mohammedová hovoří před zahájením... | foto: ČTK

PRAHA V Praze v pondělí začalo jednání Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC) o plnění rozvojových cílů světové organizace. Schůzky v Černínském paláci se účastní zástupci 67 zemí světa. Zástupkyně generálního tajemníka OSN Amina Mohammedová před začátkem schůzky novinářům řekla, že účastníci pondělního jednání budou hledat způsob řešení nadnárodních problémů, jako jsou klimatická změna, konflikty nebo migrace.

„Musíme všichni společně řešit tyto problémy nejen v rámci vlastních hranic, ale také jako globální společnost. Mezi tyto problémy patří klimatické změny, konflikty v důsledku kterých trpí spousta lidí a migrace,“ řekla Mohammedová.

Pražská schůzka se věnuje rozvojovým cílům OSN někdy zvaným Agenda 2030. „Tato agenda vznikala čtyři roky a snaží se řešit největší výzvy, kterým čelíme jako globální společnost a věříme, že během těchto dvou dnů se nám podaří najít spoustu řešení těchto palčivých problémů,“ řekla Mohammedová.

Schůzka se koná v Praze díky tomu, že Česko radě v letošním roce předsedá. Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) to označil za velkou poctu a upozornil, že ECOSOC je třetí nejvýznamnější institucí OSN. Rada má vliv na financování 70 procent programů OSN, disponuje tak ročně 1,9 miliardy dolarů (39 miliard korun).

Podle Stropnického programy ECOSOC cílí na vzdělávání, urbanismus, zdravotní péči nebo rozvoj občanské společnosti. Právě občanská společnost a její přínos k rozvoji je přitom hlavním tématem českého předsednictví. „Je naší ambicí, aby byla zesílena v rámci všech členských zemí,“ řekl novinářům před jednáním.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.