Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku se poprvé po 15 letech narodila čtyřčata. Porod v Motole proběhl bez komplikací

Česko

  20:05aktualizováno  20:40
PRAHA - V porodnici Fakultní nemocnice v Motole se před týdnem narodila čtyřčata, tři holčičky a chlapec. Jsou to dvaadvacátá čtyřčata narozená v zemi od roku 1950, poslední se narodila před 15 lety. Porod se podle lékařů obešel bez komplikací, maminka i všechny čtyři děti - Anežka, Monika, Klára a Ondřej jsou v pořádku, informovala v pondělí nemocnice na svém webu. V péči zdravotníků zůstanou čtyřčata pravděpodobně ještě několik týdnů.

Rodiče čtyřčat narozených v pražské nemocnici v Motole. foto: fnmotol.cz

„V pondělí 11. června se v naší nemocnici manželům Josefovi a Heleně narodila čtyřčata - Anežka (1400g), Monika (1530g), Klára (1450g) a Ondřej (1660g), oznámila motolská nemocnice.

Pro motolskou porodnici se rodiče čtyřčat rozhodli nejen proto, že se jim tam narodil už prvorozený syn Vojtěch a už tehdy oceňovali přístup lékařů a zdravotních sester. „Ale také proto, že pokud by došlo k nějakým nenadálým komplikacím, má motolská nemocnice tzv. vše pod jednou střechou a bylo by o naše děti určitě výborně postaráno,“ dodal otec Josef.

Na území republiky jde o dvaadvacátá čtyřčata od roku 1950. V roce 1974, který byl nejsilnějším ročníkem takzvaných Husákových dětí, byly takové porody čtyři. Do statistik se dostalo celkem 193 518 porodů. Po dvou čtyřčatech se narodilo v letech 1959, 1987 a 2001. Od roku 2013 má Česko také svá první paterčata.

Porodů více dětí najednou ubývá

Porodů dvojčat a vícerčat v ČR podle statistiků v posledních letech ubývá. Zatímco před deseti lety jich na tisícovku porodů připadaly dvě desítky, předloni jich bylo 15. Stále je to ale výrazně víc než před dvěma či třemi desetiletími.

Podle demografů za rostoucími čísly bylo rozšíření možností hormonální léčby a rozvoj center asistované reprodukce. Ve změně trendu z posledních let se pak odráží úprava legislativy. Od dubna 2012 zákon o zdravotních službách změnil financování umělého oplodnění. Zdravotní pojišťovny hradí až čtyři pokusy, pokud se při prvních dvou do těla ženy zavede jen jedno vajíčko. Dál se ale hradí i tři pokusy, když se zavádí embryí víc.

Rodiče dvojčat a vícerčat mají od letošního roku vyšší rodičovskou. Dříve dostávali stejně jako matka či otec jednoho dítěte, nyní mohou vyčerpat místo 220 000 korun celkem 330 000 korun. Rodiny s trojčaty nebo vícerčaty mají také nárok na výpomoc placenou obcí. Pomocnice ale nesmí pomáhat s dětmi, jen s úklidem a domácností.

Čtyřčat se v ČR od roku 1950 narodilo 22

- Podle demografů za rostoucími čísly bylo rozšíření možností hormonální léčby a rozvoj center asistované reprodukce. Ve změně trendu z posledních let se pak odráží úprava legislativy. Od dubna 2012 zákon o zdravotních službách změnil financování umělého oplodnění. Zdravotní pojišťovny hradí až čtyři pokusy, pokud se při prvních dvou do těla ženy zavede jen jedno vajíčko. Dál se ale hradí i tři pokusy, když se zavádí embryí víc.

- Na území republiky se narodilo od roku 1950 dvaadvacet čtyřčat. V roce 1974, který byl nejsilnějším ročníkem takzvaných Husákových dětí, byly takové porody čtyři. Do statistik se dostalo celkem 193 518 porodů. Po dvou čtyřčatech se narodilo v letech 1959, 1987 a 2001. Od roku 2013 má Česko také svá první paterčata, čtyři chlapce a jednu holčičku.

- Porody více než tří dětí najednou budí pozornost po celém světě. V posledních letech se narodila čtyřčata například na Slovensku, a to v říjnu 2008 rodině z Trenčianských Teplic. V roce 2012 pak přišla na svět zdravá jednovaječná čtyřčata, počatá přirozenou cestou, v Lipsku.

- První přeživší sedmerčata na světě, tři holčičky a čtyři chlapci, se narodila v listopadu 1997 v americké Iowě. Extrémním případem byl případ osmerčat z umělého oplodnění, která porodila v lednu 2009 třiatřicetiletá Američanka a svobodná matka Nadya Sulemanová. Osmerčata přišla na svět i v roce 1998 v texaském Houstonu ve zbožné rodině pocházející z Nigérie. Nejmenší z nich ale týden po porodu zemřelo. Ve statistikách jsou zaznamenány dokonce i údaje o devaterčatech. Na svět je přivedla v roce 1971 žena v australském Sydney a v roce 1999 další rodička v Malajsii. Žádný z těchto novorozenců však nepřežil.

- Čtyřčata se podle statistických údajů narodí jedenkrát na 600 000 porodů, paterčata pak jedenkrát na 50 milionů porodů. Před nástupem medicínské léčby neplodnosti ale byly podobné případy extrémně vzácné. Uvádí se například, že za posledních 80 let bylo přirozenou cestou počato méně než 70 případů čtyřčat, zatímco jejich celkový počet dosáhl zhruba 3 500.

- Rodiče dvojčat a vícerčat mají od letošního roku v ČR vyšší rodičovskou. Dříve dostávali stejně jako matka či otec jednoho dítěte, nyní mohou vyčerpat místo 220 000 korun 330 000 korun. Rodiny s trojčaty nebo vícerčaty mají také nárok na výpomoc placenou obcí. Pomocnice ale nesmí pomáhat s dětmi, jen s úklidem a domácností.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat