Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V pražské Stromovce se opět propadla půda

Česko

  17:10
PRAHA - V pražském parku Stromovka se dnes dopoledne znovu propadla půda v místech, kde se razí tunel pro silniční okruh. Nikdo nebyl zraněn, okolí zabezpečují pracovníci společnosti Metrostav. Primátor Pavel Bém na místě novinářům řekl, že kvůli tomu podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Půda se ve Stromovce propadla už v květnu letošního roku. Stalo se tak asi šedesát metrů od místa dnešní nehody.

V pražském parku Stromovka se 12. října dopoledne propadla půda v místech, kde se razí tunel pro silniční okruh. foto: ČTK

"Podruhé se to stát nesmí. Považuji to za něco neuvěřitelného a žádám nejpřísnější potrestání," zdůraznil Bém. "Jsem naprosto pobouřen při představě, že by tu běhalo malé dítě nebo maminka s kočárkem," dodal.

Nehoda se stala kolem desáté hodiny poblíž bývalé Šlechtovy restaurace jen několik metrů od jedné z asfaltových cest, kudy procházejí lidé.

Na místě se vytvořil kráter o rozměrech asi dvacet krát dvacet metrů, podle Dušana Havla z Českého báňského ústavu je hluboký přibližně patnáct metrů. "Půda se propadla v místě, kde severní tunel rozšiřujeme o takzvaný bezpečnostní záliv," řekl mluvčí Metrostavu František Polák.

Pracovníci firmy místo ohrazují a zabezpečují. Místo hlídá také městská policie. "Zatím šetříme, proč se to stalo. Z geologického hlediska je tady situace velmi složitá," řekl Havel.

Podle zástupce Metrostavu Ivana Hrdiny již dělníci v těchto místech tunel prorazily, půda se propadla asi 50 metrů od konce ražby. Stavbaři zde tunel rozšiřovali. Nadloží v těchto místech tvoří břidlice, která se lehce láme, nad ní jsou štěrkopískové nánosy z Vltavy.

K sesunu podle Hrdiny docházelo postupně, dělníci se snažili místo z vnitra tunelu zabezpečit, to se jim ale nepodařilo. Poté, co se propadla vrstva břidlice, do tunelu vtekla zemina s vodou, zadržela ji až hráz vybudovaná asi 150 metrů od propadu.

Květnovou nehodu ve Stromovce podle odborníků způsobil déšť. Příčiny dnešního propadu se zatím zkoumají. Hrdina vyloučil, že by Metrostav nedodržel některá doporučení báňského úřadu po květnové nehodě. "Samozřejmě je potřeba prošetřit všechny důvody, které vedly k této události, nás samozřejmě situace velmi trápí," dodal Hrdina.

Hrdina řekl, že havárie zdrží stavbu v těchto místech na týdny až měsíce. Doufá však, že stavba jako celek zpožděna nebude. Stavbaři možná budou muset začít razit tunel z druhé strany z Letné. To původně nechtěli, aby obyvatele neobtěžovali zvýšeným provozem nákladních aut. Část kráteru dělníci podle Hrdiny pravděpodobně zahází balíky slámy a poté zalijí betonem.

Výstavba severozápadní části vnitřního automobilového obchvatu mezi Špejcharem a křižovatkou Pelc-Tyrolka začala loni. Silnice povede tunely pod Letnou a pod Stromovkou. Náklady na stavební práce dosáhnou 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun. Silnice by měly být dokončeny v roce 2011.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...